Zamknij

Weryfikacja szczepień w firmach? „Rząd przerzuca na nas odpowiedzialność”

18.01.2022 17:07
Spór o weryfikację szczepień
fot. Wojtek Laski/East News

„Rząd, zamiast wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19, przerzuca odpowiedzialność na przedsiębiorców”. Tak eksperci z BCC komentują w rozmowie z PAP tzw. ustawę Czesława Hoca.

Obostrzenia dla niezaszczepionych? Rząd we wtorek 18 stycznia poparł projekt posła Czesława Hoca i innych parlamentarzystów z PiS, dotyczący weryfikacji szczepień przez pracodawców.

Zdaniem ekspertów z Business Centre Club, „rząd przerzucił odpowiedzialność na przedsiębiorców”. Ich zdaniem, sprawę załatwiłby obowiązek szczepień.

Obowiązkowe szczepienia zamiast sprawdzania certyfikatów?

"Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników i osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy" – napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

W świetle projektu szef będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji.

Niezaszczepieni będą mogli być przeniesieni na inne stanowisko pracy (takie, które nie wymaga bezpośredniego kontaktu z innymi osobami). Rząd zaznaczył także, że przedsiębiorstwa, które będą zatrudniać wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby mające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, nie będą podlegały obostrzeniom.

Wiceprezes BCC Łukasz Bernatowicz w rozmowie z PAP uznał, że „to nie przedsiębiorcy a rząd powinien radzić sobie z problemem niezaszczepionych pracowników”.

BCC wielokrotnie podkreślało konieczność działań ze strony rządu, zmierzających do skutecznej walki z pandemią. Mamy w krajach UE liczne przykłady jak to robić. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków odpowiedzialność za walkę z covidem spoczywa na rządach. Tak powinno być też u nas

Łukasz Bernatowicz, BCC

Jak wskazał, polski rząd, zamiast wprowadzić powszechny obowiązek szczepień, przerzuca odpowiedzialność na przedsiębiorców. - Co ma bowiem zrobić pracodawca, u którego większość załogi się nie zaszczepiła? Odesłać na pracę zdalną? Płatny urlop? Przecież są firmy gdzie praca zdalna nie może być fizycznie wykonana - dopytuje ekspert.

- Dlaczego to pracodawca ma brać na siebie ryzyko związane z podjęciem decyzji o dopuszczeniu pracownika niezaszczepionego do wykonywania obowiązków? To jest odpowiedzialność rządu i to rząd powinien wprowadzić obowiązek szczepień - podsumował Bernatowicz.

RadioZET.pl/PAP