Zamknij

"Nie kupujcie krwawego złota". Lider wenezuelskiej opozycji do UE

24.01.2020 07:15
Wenezuela. Juan Guaido wzywa UE do nie kupowania złota od reżimu Maduro
fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER, Pixfiction/Shutterstock (ilustracyjne)

Juan Guaido, który rok temu ogłosił się prezydentem Wenezueli, zaapelował podczas forum w Davos do państw UE, aby odżegnały się od handlu wenezuelskim "krwawym złotem". Jego zdaniem zyski z tego handlu służą finansowaniu reżimu Nicolasa Maduro.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Juan Guaido, który jako tymczasowy prezydent Wenezueli jest uznawany przez rządy 60 państw, zasugerował, by wenezuelskie "krwawe złoto" było traktowane na rynku międzynarodowym podobnie jak tzw. krwawe diamenty, pochodzące z miejsc, gdzie toczą się konflikty zbrojne lub panuje przemoc.

Na rynku diamentów obowiązuje zasada, że jeśli nieznane jest źródło pochodzenia kamienia, to jest wysoce prawdopodobne, że pochodzi on z kraju, gdzie toczy się wojna.

Zobacz także

"Dyktatura wykorzystuje Europę"

Produkt taki wypada z rynku, bo nie można udokumentować jego proweniencji. Nielegalne wydobycie diamentów umożliwia zakup broni czy utrzymanie się u sterów władzy dyktatorów - przypominają agencje.

Podczas spotkania z mediami, które odbył po wygłoszeniu przemówienia do uczestników konferencji w Davos, Juan Guaido powiedział, że Maduro przekazał "lojalnym wobec niego wojskowym" kontrolę nad wenezuelskimi kopalniami złota.

W pewnym sensie wenezuelska dyktatura wykorzystuje Europę do obchodzenia sankcji nałożonych na Wenezuelę, zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestię złota

Juan Guaido

Według lidera powinna "podjąć niezwłoczne działania w tej sprawie" i ukrócić proceder. - Tym bardziej, że (UE - przyp. red,) ma w tej dziedzinie doświadczenia z przeszłości - dodał Guaido, przypominając sprawę "krwawych diamentów".

Zobacz także

W 2016 roku Unia Europejska uzgodniła przepisy zobowiązujące biznes w krajach unijnych do weryfikowania źródła dostaw cyny, tantalu, wolframu i złota. Te cenne metale często występują w strefach krwawych konfliktów.

Przy ich wydobyciu dochodzi do drastycznych przypadków łamania praw człowieka. Podobne regulacje zostały przyjęte następnie w odniesieniu do diamentów.

Mówiąc o perspektywie dalszych rzadów Maduro i stabilności jego reżymu, Guaido sugerował, że lider Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) "popierany jest przez niewielu, głównie przez naczelne dowództwo sił zbrojnych".

Przywódca wenezuelskiej opozycji wyraził przy tym pogląd, że 80 proc. kadry oficerskiej wenezuelskich sił zbrojnych wymaga natychmiastowej wymiany.

Kryzys polityczny w Wenezueli trwa co najmniej od 2010 roku. Nabrał on dramatycznej dynamiki w ubiegłym roku, kiedy po wygranych przez Maduro kolejnych wyborach prezydenckich przywódcą ogłosił się opozycjonista i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego - Juan Guaido.

Tylko w ciągu roku w protestach zginęło ponad 100 osób. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP