Zamknij

Najdroższe wino świata kosztuje 40 tys. dolarów za butelkę

07.01.2020 20:13
Węgry. Najdroższe wino świata kosztuje 40 tys. dolarów za butelkę
fot. olgakimphoto/Shutterstock (ilustracyjne)

To prawdopodobnie najdroższe wino sprzedawane na świecie w ubiegłym roku. Za jedną butelkę Royal Tokaji limitowanej edycji Essencia 2008 trzeba było zapłacić aż 40 tys. dolarów (w przeliczeniu ponad 152 tys. zł). Dlaczego?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podało CNN, bardzo ekskluzywne wino pochodzi z winnicy The Royal Tokaji Wine Company z miejscowości Mad, położonej niedaleko Tokaja w północno-wschodnich Węgrzech.

Wyprodukowano tylko 20 półtoralitrowych butelek trunku, zaprojektowanych przez węgierskiego artystę James Carcass. Do sprzedaży w ubiegłym roku trafiło 18 butelek. Każdą z nich można było nabyć za 40 tys. dolarów. 

Zobacz także

Każda z karafek jest przygotowana z ręcznie dmuchanego szkła, przez co każda butelka jest wyjątkowa. Royal Tokaji limitowanej edycji Essencia 2008 są sprzedawane w lakierowanych i podświetlanych opakowaniach. 

"Szlachetna pleśń"

Co sprawia, że ten rodzaj wina jest uważany za tak wyjątkowy?

Trunek powstaje w regionie Tokaju, położonego w północno-wschodnich Węgier. Tutejsze słodkie wino powstaje dzięki pleśni botrytis cinerea, znanej jako "szlachetna pleśń". 

Do powstania limitowanego wina używane są także rodzinki typu aszú. Wino Essencia nie powstaje każdego roku - potrzebne są odpowiednie warunki uprawy winogron. Natomiast rocznik 2008 był pod tym względem wyjątkowy

Zobacz także

Jak podkreśliło CNN, aby wyprodukować tylko łyżeczkę wina Royal Tokaji edycji Essencia potrzeba aż około kilograma dojrzałych winogron aszú. 

Butelkowanie wina może trwać trzy, cztery albo nawet 10 lat. Edycja z 2008 roku jest wyjątkowa również pod względem objętości alkoholi. Wynosi 4 proc., podczas gdy standardowo jest niższa o jeden procent.

Dzięki żmudnemu procesowi fermentacji, wino ma niezwykle intensywny smak z nutami miodu, moreli i herbaty, które tworzą bardzo słodki aromat. 

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN