Zamknij

Węgierska minister do kobiet: nie musicie rywalizować z mężczyznami

14.12.2020 15:48
Węgry. Minister rodziny: kobiety nie muszą stawać do rywalizacji z mężczyznami
fot. Axióma/Facebook (screen)

Kobiety nie muszą konkurować z mężczyznami i również mogą się spełniać w roli matki - oświadczyła węgierska minister do spraw rodziny Katalin Novák. Jej wypowiedź wzbudziła gorącą dyskusję wśród Węgierek.

Niższe pensje od mężczyzn pomimo tych samych obowiązków, trudności w dostępie do awansów i niektórych zawodów - to tylko część wyzwań, z którymi muszą mierzyć się kobiety w Polsce i innych państwach europejskich. Wbrew dokonującym się zmianom na rynku pracy, nadal pracownice w wielu branżach są gorzej traktowane od swoich kolegów i współpracowników.

Temat miejsca kobiet w życiu publicznym podjęła Katalin Novák, minister bez teki w węgierskim rządzie odpowiedzialna za sprawy rodzin. W opublikowanym na Facebooku ponad 3-minutowym nagraniu wytłumaczyła swoje zdanie na temat sukcesu w życiu kobiety.

"Kobiety powinny radować się otrzymanym pięknem miłości"

Novák podkreśliła, że kobiety nie muszą ciągle konkurować z mężczyznami i stawać do rywalizacji o takie same pensje. Jej zdaniem nie ma potrzeby wybierania pomiędzy karierą zawodową a urodzeniem dziecka i założeniem własnej rodziny.

Zobacz także

Dodała, że kobieta może być spełniona życiowo, zajmując się tylko wychowaniem swoich dzieci. - Decyzja jest w naszych rękach - podkreśliła. Minister ds. rodziny poprosiła kobiety, aby radowały się "otrzymanym pięknem miłości i troską o innych".

W ocenie Novák kobiety nie muszą rezygnować ze swoich "przywilejów w niezrozumiałej walce o emancypacje". Jednocześnie nie wyjaśniła wprost, co miała na myśli, mówiąc o kobiecych przywilejach. 

Zobacz także

Wypowiedź węgierskiej minister wywołała gorącą dyskusję. "Novák przyznała, że nie jest łatwo wchodzić z kimś w małżeństwo na całe życie, ale nie dodała już, że nie jest to szczególnie łatwe dla par LGBTQ, których prawa rząd coraz bardziej ogranicza" - napisał węgierski tygodnik HVG.

Również pod filmikiem na Facebooku zdanie w sprawie nagrania minister ds. rodziny zabrało już setki użytkowników. Jedna z kobiet wezwała minister do obniżenia swojej pensji i zobaczenia, jak wówczas wyglądałoby wychowywanie dzieci. "Jak myślisz, dlaczego zostałaś ministrem? Bo ktoś dał ci szansę. Nie odbieraj możliwości innym kobietom" - dodała inna Węgierka.

Katalin Novák, żona i matka trójki dzieci, od dekady związana jest z administracją rządową premiera Victora Orbana. Od 2020 roku zasiada w jego gabinecie, a od 2017 roku jest wiceprzewodniczącą Fideszu - prawicowej partii rządzącej na Węgrzech. 

RadioZET.pl/HVG.hu