Zamknij

Węgierski milioner zostanie nowym właścicielem wydawnictwa WSiP

Olga Papiernik
08.08.2018 10:02
. Hala sprzedazy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
fot. FILIP CWIK/East News

Zoltan Varga, właściciel jednej z największych grup medialnych z siedzibą w Budapeszcie, chce stworzyć potentata w regionie. Zacznie od Polski - pisze w środę "Puls Biznesu".

Central Group, węgierska grupa inwestycyjna, która ma w portfelu projekty za ponad 250 mln euro, kupi od Advent International Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP). Fundusz był ich właścicielem od 2010 roku. Kwota przejęcia nie została ujawniona.-

- W tym tygodniu złożymy wniosek do urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponieważ nie mamy w Polsce spółek z tej branży, spodziewam się, że dostaniemy zgodę w trzy-cztery tygodnie i we wrześniu zostaniemy właścicielem WSiP - powiedział Zoltan Varga, właściciel Central Group.

Zakup WSiP to element większego planu. - Tworzymy grupę mediową w Europie Środkowej i Wschodniej. Na Węgrzech Central Group jest jednym z największych wydawców. Właśnie kupiliśmy drukarnię, a w ostatnich latach sporo inwestowaliśmy w spółki cyfrowe: największy w kraju portal o gotowaniu Nosalty.hu, portal sportowy Rangado.hu i ekonomiczny G7.hu - wyjaśnił strategię firmy właściciel Central Group.

Przyznał jednak, że WSiP nie jeszcze spółka mediową. - Ma za to rozpoznawalną markę, świetnych pracowników i doskonałą bazę danych, dzięki którym chcemy zdobywać klientów. WSiP będzie dla nas bazą do kolejnych przejęć. Chciałbym kupić w Polsce więcej i zbudować portfel spółek mediowych - powiedział bizmesmen.

PB/PAP/OP