Zamknij

Węgiel w gospodarstwach domowych. Kiedy nastąpi odejście do niego?

25.08.2020 13:55
Węgiel w gospodarstwach domowych. Kiedy nastąpi odejście do niego?
fot. Vladyslav Trenikhin/Shutterstock (ilustracyjne)

Odejście od węgla w gospodarstwach domowych może nastąpić do 2040 roku - podała Hanna Uhl, dyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju.

Węgiel jako paliwo kopalne ma zostać zupełnie wyeliminowane z energetyki w następnych dekadach. Najbardziej na taki scenariusz naciskają państwa zachodnie oraz Komisja Europejska. Nieco bardziej sceptyczny jest m.in. polski rząd, podkreślający negatywne konsekwencje odejścia od używania węgla.

We wtorek dyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju Hanna Uhl odniosła się do kwestii odejścia od węgla w sektorze komunalno-bytowym. W ten sposób urzędowo określa się przede wszystkim gospodarstwa domowe. 

Odejście od węgla w gospodarstwach domowych

- Wydaje się, że mamy zgodę w kierownictwie rządu zgodę na wyjście z węgla w sektorze komunalno-bytowym do 2040 roku - powiedziała Uhl podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

Zobacz także

Jak podkreślała dyrektor, Ministerstwo Rozwoju ocenia, że głównymi źródłami, które mogłoby być w ramach niskoemisyjnej transformacji stosowane w tym sektorze to fotowoltaika i pompy ciepła.

Uhl dodała, że zgodnie z podejściem Ministerstwa Rozwoju, sprawiedliwa transformacja, to nie odwlekanie zmian w czasie, ale rozwiązania, które pozwolą dostosować do zmian te grupy społeczne, które poniosą największe ich koszty.

Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi z największymi centralami związkowymi negocjacje w sprawie planu naprawczego dla kopalni Polskiej Grupy Górniczej i innych spółek z udziałami Skarbu Państwa. Resort kierowany przez Jacka Sasina nie wyklucza nawet zamykania kopalń i zwolnień grupowych w kopalniach, czemu stanowczo sprzeciwia się strona związkowa.

RadioZET.pl/PAP