Zamknij

Wegańskie produkty coraz popularniejsze w Polsce

28.08.2019 09:48
Wegańskie produkty coraz popularniejsze w Polsce. Ten rynek będzie tylko rosnąć
fot. Photographee.eu/Shutterstock (ilustracyjne)

Rynek wędlin i nabiałów produkowanych z roślin jest w Polsce coraz większy – podała „Rzeczpospolita”. Roczna wartość produkcji polskiego mleka roślinnego przekracza 120 mln zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał dziennik, globalny rynek produktów dla wegan ma być już wart ponad 25 miliardów dolarów.

Wyroby wegańskie nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Rynek wegańskich produktów to nie tylko roślinne mleka i sery, ale także bezmięsne kiełbasy, kotlety czy burgery.

Zobacz także

Kiełbasy sojowe i roślinne pasztety

Dziennik podaje, że „ogromna popularność” roślinnych zamienników dla m.in. mięsa i sera zaczęła się w USA, a „teraz także w Polsce coraz więcej firm chce na nowej modzie skorzystać”.

Jak podała „Rzeczpospolita”, według szacunków kilka procent Polaków nie jada już mięsa. Jednak według badania IQS 43 proc. ankietowanych nie rezygnując z niego całkowicie, mocno ogranicza spożycie. Dlatego rynek wymienników roślinnych dla mięsa czy nabiału ma ogromne perspektywy.

Tylko roczna wartość produkcji mleka roślinnego w Polsce przekracza obecnie 120 mln zł.

Zobacz także

Sieci handlowe wprowadzają także marki własne mięsnych alternatyw, np. od niedawna są dostępne kiełbaski sojowe w Biedronce. Roślinne pasztety oferuje także Pekpol pod marką Dziarskie Jarskie i ZM Olewnik, a Silesia poza pasztetami wprowadziła także kiełbaski i plastry przypominające wędliny pod marką BeVege – komentowała Karolina Kosno, rzecznik organizacji ProVeg Polska, cytowana przez gazetę.

Rośnie również liczba wegańskich restauracji. Tylko w stolicy jest ich około 50. Według rankingu miast przyjaznym weganom HappyCow Warszawa zajmuje siódme miejsce na świecie i trzecie w Europie.

„Rzeczpospolita” dodała, że „roślinne zamienniki nie ustępują wartościami odżywczymi, ale i smakiem swoim standardowym odpowiednikom”.

Weganka na emeryturze

RadioZET.pl/Rzeczpospolita