Zamknij

Kac to choroba? Zaskakujący wyrok sądu

27.09.2019 14:14
Według niemieckiego sądu kac to choroba
fot. Shutterstock/Frank Gaertner (ilustracyjne)

Zgodnie z orzeczeniem niemieckiego sądu kaca należy zakwalifikować jako chorobę. Sprawa dotyczyła firmy produkującej preparat na „syndrom dnia następnego”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

„Nie wolno sugerować, że jedzenie lub suplementy wyleczą z choroby” – głosi orzeczenie sądu we Frankfurcie.

Zobacz także

Przedmiotem sporu była reklama środka na kaca. Producent preparatu twierdził, że dzięki zawartym w nim wyciągu z roślin, elektrolitom i antyoksydantom można sobie poradzić z „syndromem dnia następnego”. Producentowi zarzucono formułowanie nieuprawnionych tez natury medycznej, co w orzeczeniu potwierdził niemiecki wymiar sprawiedliwości.  

Zobacz także

Jak donosi portal tvn24bis.pl, sędzia miał posłużyć się argumentem, że wszelkie zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu organizmu można uznać za chorobę. Kac, który objawia się bólem głowy i zmęczeniem, zdaniem sądu jest stanem odbiegającym od normy, więc należy traktować go jak chorobę. Ostatecznie sąd stwierdził, że producent nie może twierdzić, że stosowanie preparatu może wyleczyć kaca.

Zobacz także

To istotne orzeczenie w kontekście niemieckiego festiwalu Oktoberfest. Wyrok opublikowano na kilka dni po jego zakończeniu.

Wyrok nie jest prawomocny.

RadioZET.pl/tvn24bis.pl