Zamknij

Restauracje otwarte 2 tyg. wcześniej? Branża apeluje do rządu i planuje pozew

13.05.2021 17:57
Wcześniejsze otwarcie restauracji. Branża apeluje do rządu i planuje pozew
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EastNews

Restauratorzy nie chcą czekać do 28 maja 2021 roku na otwarcie restauracji. Zwrócili się z apelem do rządzących, aby pozwolono im zaprosić gości stacjonarnie do lokali dwa tygodnie wcześniej.

Gastronomia jest jednym z najbardziej poszkodowanych przez lockdown sektorów. Przedsiębiorcy z tej branży ponieśli potężne straty w ciągu wielomiesięcznego ograniczenia działalności. Ratunkiem miały być tarcza finansowa oraz zgoda na sprzedaż dań na dowóz lub z odbiorem osobistym.

Wsparcie okazało się jednak niewystarczające i wiele obiektów nie przetrwało kryzysu. Rząd wydał pozwolenie, aby w połowie maja uruchomić ogródki piwne, a z końcem miesiąca zapraszać gości do środka obiektów kulinarnych. Opozycja zgłosiła nawet pomysł, aby ograniczyć opłaty za prowadzenie ogródka do symbolicznego grosza. 

Lockdown. Wcześniejsze otwarcie restauracji

Przedstawiciele branży gastronomicznej chcą wcześniejszego otwarcia restauracji. Przedsiębiorcy nie chcą czekać do końca miesiąca, aby serwować posiłki na miejscu.

Apelujemy do rządu, aby gastronomia tradycyjna, przy zachowaniu reżimu sanitarnego została otwarta od 17 maja. Nastąpił spadek zakażeń z ponad 21 tysięcy pozytywnych testów dziennie jeszcze miesiąc temu, do zaledwie 3 tysięcy dziś

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej

Restauratorzy chcą jak najszybciej rozpocząć nadrabianie pandemicznych strat.

Gastronomia w reżimie sanitarnym

Właściciele obiektów kulinarnych deklarują pełne dostosowanie do reżimu sanitarnego, zachowanie wymaganej odległości między stolikami i obłożenia 50 proc. miejsc.

- Już za trzy dni branża gastronomiczna odnowi swoją działalność, otwierając ogródki, gdzie na świeżym powietrzu będzie mogła przyjmować częściowo swoich gości. Do normalności jednak daleka droga. Wiele lokali niestety nie dysponuje przestrzenią zewnętrzną, a więc dalej, bezczynnie, bez możliwości zarabiania na swoje utrzymanie będzie czekać w finansowym letargu na otwarcie na koniec maja –fragment komunikatu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej poinformowała, że przyjmuje wnioski do pozwu zbiorowego, "ponieważ chcemy odzyskać pieniądze, które gastronomowie utracili w związku z niekonstytucyjnymi rozporządzeniami rządu".

RadioZET.pl/PAP