Zamknij

Wcześniejsza wypłata emerytury. Wiemy kiedy ZUS zasili konta seniorów

18.10.2021 11:48
Wcześniejsza wypłata emerytury. Wiemy kiedy ZUS zasili konta seniorów
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czternasta emerytura trafi do seniorów wraz z listopadowym świadczeniem, ale pieniądze na kontach uprawnionych osób pojawią się jeszcze w październiku. Oznacza to wcześniejszą wypłatę dodatkowych pieniędzy bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków.

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które trafi do 9,2 mln osób. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że pieniądze są wypłacane „z urzędu”, a więc nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków.

Prezes ZUS zapowiedziała, że pieniądze z dodatkowego listopadowego świadczenia trafią na konta seniorów wcześniej. - Przygotowujemy się do wypłaty czternastej emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Czternasta emerytura. Wcześniejsza wypłata świadczenia

Jaka będzie wysokość tzw. czternastki? Gertruda Uścińska zapowiedziała, że seniorzy otrzymają z tego tytułu 1250,88 zł brutto. Pieniądze trafią do osób, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Dodatkowy przelew nie trafi jednak do osób, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Na stronach rządowych czytamy, że w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku czternastki obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe. Będzie ono kosztowało budżet państwa 10,6 mld zł. Podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

RadioZET.pl