Zamknij

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot kosztów. Jest wyrok TSUE

11.09.2019 22:54
Spłata kredytu a zwrot kosztów
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Gdy kredytobiorca wcześniej spłaci całość lub część pożyczki, bank musi rozliczyć się z nim z kosztów jej zaciągnięcia – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

To dobra informacja dla kredytobiorców. Zwrot lub proporcjonalne obniżenie kosztów zaciągnięcia kredytu od dłuższego czasu stał pod znakiem zapytania. TSUE rozwiał wątpliwości, banki muszą rozliczyć się z klientami z prowizji, opłaty czy ubezpieczenie w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki.

Zobacz także

Do sprawy odniósł się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który podzielił stanowisko TSUE.

Jak zauważa prezes UOKiK Marek Niechciał, każdy ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu. Wówczas bank powinien obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia i je oddać konsumentowi w odpowiednich proporcjach.

Zobacz także

– Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa– mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes urzędu postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się 8 postępowań wyjaśniających, które są na wczesnym etapie, a kolejne sprawy będą wszczynane na bieżąco.  

 RadioZET.pl