Zamknij

Ważne zmiany w 500 plus na wakacje. Prezydent podpisał ustawę

25.01.2021 16:50
Andrzej Duda
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

500 plus na wakacje, czyli bon turystyczny, nie jest wykorzystywane tak szybko, jak miał nadzieję rząd. To efekt zamknięcia hoteli: żeby móc zrealizować voucher, trzeba było opłacić nim co najmniej jeden nocleg. Sejm zmienił więc przepisy, żeby obejść to obostrzenie, a ustawę błyskawicznie podpisał prezydent Andrzej Duda.

500 plus zadomowiło się w Polsce tak dobrze, że nawet inne świadczenia zapożyczają sobie tę doskonale rozpoznawaną nazwę. Tak było z Polskim Bonem Turystycznym, który znany jest przede wszystkich jako „500 plus na wakacje”.

Bon przysługuje rodzicom z dziećmi i jak sama nazwa wskazuje, jest wart 500 zł. Wydawany jest w postaci kodu, który można wykorzystać płacąc za wycieczkę. Celem świadczenia było upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu: zdobycia względów Polaków przed wyborami prezydenckimi oraz pomocy dla branży turystycznej, która z powodu lockdownu mogła tylko liczyć straty. W realizacji tej strategii rząd przeszkodził sam sobie, wprowadzając zakaz funkcjonowania hoteli i tym samym uniemożliwiając skorzystanie z bonu turystycznego.

500 plus na wakacje zmienione. Bon turystyczny można już wykorzystać w lockdownie

Z podpisanej w poniedziałek 25 stycznia 2021 przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie zmieniającej zasady wykorzystania bonu turystycznego znalazły się zapisy mające pomóc w wyjściu z tej patowej sytuacji. Sejm usunął bowiem niemożliwy do zrealizowania w lockdownie wymóg zamówienia noclegu, przy okazji zaś rozszerzając grupę przedsiębiorców, u których 500 plus na wakacje można będzie wykorzystać.

W obecnym kształcie przepisów bon turystyczny może służyć do zamawiania jednodniowych wycieczek wraz z dodatkowymi atrakcjami. Wymogiem jest skorzystanie z oferty, w której znajdować się będzie pakiet minimum dwóch usług – czyli na przykład transport i zwiedzanie z przewodnikiem.

W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie.

Polska Organizacja Turystyczna

500 plus na wakacje w zmodyfikowanej odsłonie będzie można wykorzystać na opłacenie między innymi wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii.

Polacy odebrali bony turystyczne na miliard złotych, z czego wykorzystano tylko 250 mln zł. Na odbiór wciąż czekają kody warte ponad 3 mld zł.

RadioZET.pl/PAP