Zamknij

Franciszek: nikt nie straci pracy w Watykanie z powodu pandemii

21.12.2020 15:02
Watykan. Papież Franciszek: nikt nie zostanie zwolniony
fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Nikt nie zostanie zwolniony z powodu kryzysu podczas pandemii - zapewnił pracowników Watykanu papież Franciszek. Podczas przedświątecznego spotkania mówił im: - Nikt nie może cierpieć z powodu fatalnych rezultatów ekonomicznych tego kryzysu.

Papież Franciszek podczas audiencji w Auli Pawła VI dla pracowników Watykanu i ich rodzin powiedział: - Wy, którzy pracujecie w Stolicy Apostolskiej, jesteście najważniejsi. Nikt nie może zostać zwolniony, nikt nie musi odejść z pracy.

Dodał, że w tym niedobrym momencie "nikt nie może zostać wyrzucony, nikt nie może cierpieć z powodu fatalnych rezultatów ekonomicznych tego kryzysu". - Ale wszyscy razem musimy pracować więcej, musimy pomagać sobie, by rozwiązać ten problem, który nie jest łatwy - stwierdził Franciszek.

Franciszek: nikt nie może stracić pracy

- Pomóżcie mi w tym, a ja pomogę wam i wszyscy razem pójdziemy naprzód jak jedna rodzina - poprosił papież. Zapewnił pracowników, że "przełożeni w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego i w Sekretariacie Stanu szukają sposobów, by nie zmniejszyć waszych przychodów, by nic nie zredukować".

Zobacz także

- Szuka się na wszystkie sposoby, ale zasady są takie same, by nikt nie stracił pracy (...) Musimy - jak mówił - szukać dróg rozwiązania z dobrą wolą, wszyscy razem to zrobimy - oświadczył Franciszek.

Po wygłoszeniu przemówienia papież podszedł do rodzin pracowników Watykanu i rozmawiał z nimi, przede wszystkim z dziećmi. Jedno z nich wziął na ręce.

We Włoszech w okresie świątecznym utrzymana będzie obowiązująca od 22 do 5 rano godzina policyjna. Kościoły pozostaną otwarte, ale władze zaapelowały o przełożenie pasterki na wcześniejszą godzinę, by wierni mogli wrócić do domów przed 22. Bary i restauracje w Rzymie będą otwarte jedynie do godz. 18.

Nikt nie spodziewa się dużej ilości zagranicznych turystów, ponieważ wszyscy przyjezdni będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Władze odwołały też świąteczne jarmarki, koncerty i tradycyjne w tym okresie lodowiska.

Zobacz także

Z uwagi na trwającą pandemię, papieskie celebracje będą sprawowane z udziałem niewielkiej liczby wiernych obecnych w Bazylice Watykańskiej, jednak jak co roku będą one transmitowane na kanale Youtube Vatican Media.

W Wigilię Franciszek będzie przewodniczył pasterce, odprawianej o godz. 19:30. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia w południe papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, a 31 grudnia o godz. 17 będzie przewodniczył nieszporom. Podczas tego nabożeństwa zostanie też odśpiewane dziękczynne "Te Deum" za łaski otrzymane w mijającym roku.

RadioZET.pl/PAP