Zamknij

Wąskie kompetencje Andruszkiewicza w Ministerstwie Cyfryzacji

Piotr Drabik
09.01.2019 17:54
Wąskie kompetencje Adama Andruszkiewicza w Ministerstwie Cyfryzacji
fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER/East News

Podano listę obowiązków, którymi ma się zajmować nowy wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Poseł i były prezes Młodzieży Wszechpolskiej będzie odpowiadał m.in. "za bieżącą koordynację spraw parlamentarnych".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podało na resort cyfryzacji, powołany 28 grudnia ubiegłego roku Andruszkiewicz będzie odpowiedzialny za "bieżącą koordynację spraw parlamentarnych w Ministerstwie Cyfryzacji oraz realizację zadań w zakresie zapewnienia jednego punktu dostępu do usług administracji publicznej i do informacji publicznej".

Ponadto nowemu sekretarzowi stanu powierzono tylko jeden departament do kontroli - rozwoju usług cyfrowych.

Jak podał portal TVN24.pl, Andruszkiewiczowi nie wyznaczono pod kontrolę żadnej instytucji podległej resortowi cyfryzacji. 

Bartosz Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślił we wtorek, że odpowiedzialność za powołanie wiceministrów spoczywa na premierze.

Zobacz także

- Pełną odpowiedzialność za powoływanie wiceministrów w rządzie ponosi prezes Rady Ministrów i to prezes Rady Ministrów zdecydował, że taka osoba, o takich kompetencjach, akurat w tym ministerstwie będzie potrzebna - powiedział Spychalski w Polsat News, pytany o nominację Andruszkiewicza.

Przypomniał, że prezydent bierze udział tylko w powoływaniu konstytucyjnych ministrów.

Kim jest Adam Andruszkiewicz?

Urodził się w 1990 roku. Ma tytuł magistra stosunków międzynarodowych uzyskany na Uniwersytecie w Białymstoku, jest specjalistą ds. medialnych i członkiem Rady Absolwentów Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku.

Jesienią 2015 r. został posłem z listy Kukiz'15, dwa lata później przeszedł do koła Wolni i Solidarni, obecnie jest posłem niezrzeszonym. Był prezesem stowarzyszenia Endecja, a wcześniej Młodzieży Wszechpolskiej.

Nominacja Andruszkiewicza została negatywnie przyjęta przez opozycję, zwłaszcza za jego ksenofobiczne wypowiedzi oraz działalność w skrajnie prawicowych organizacjach. 

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24.pl/PAP/PTD