Zamknij

Roma Tower. Inwestor planuje przenieść budynek plebanii

Redakcja
25.10.2019 11:13
Warszawa. Roma Tower. Inwestor planuje przenieść budynek plebanii
fot. bbidevelopment.pl

Nowe plany inwestora w sprawie budowy wieżowca Roma Tower w ścisłym centrum Warszawy. Planuje on przenieść budynek plebanii przy parafii św. Barbary. Za inwestycję odpowiadają spółka BBI Development i Archidiecezja Warszawska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Roma Tower to wieżowiec, którego budowę zaplanowano w centrum Warszawy u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Inwestorzy 170-metrowego budynku przedstawili najnowsze szczegóły projektu.

Nowe miejsce dla plebanii

Chodzi o przeniesienie budynku plebanii parafii pod wezwaniem św. Barbary. Ten trzykondygnacyjny przedwojenny budynek został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Później go przebudowano, ale zdaniem inwestorów stracił swój oryginalny styl architektoniczny. 

Zobacz także

W ramach przygotowań pod inwestycję plebania ma być przeniesiona o kilkadziesiąt metrów dalej na terenie parafii. Wcześniejsze plany przewidywały nawet jej usunięcie.  

– Dzisiejsza forma zewnętrzna tego budynku nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek podejściem konserwatorskim. Jednak obiekt posiada pewną wartość historyczną. Stąd nasza propozycja translokacji obiektu z jednoczesnym przywróceniem mu formy przedwojennej – podkreślił Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes firmy Juvenes-Projekt, odpowiadającej za projekt wieżowca w rozmowie z portalem radiozet.pl.

Dodał też, że proponowana zmiana lokalizacji nie wpłynie na walory historyczne.

Zobacz także

Jest to miejsce o bardzo interesującej i długiej historii, którą dokładnie zbadaliśmy. Chcemy tę historię wydobyć i odrestaurować zabytki ze wszystkich okresów historycznych tego założenia. W XVIII wieku tutaj był cmentarz, potem został on przeniesiony i w połowie XIX wieku założono w tym miejscu parafię. Istnieją relikty ze wszystkich okresów historii tego miejsca i chcemy je uwypuklić.

Krzysztof Tyszkiewicz

Z relacji Tyszkiewicza wynika, że konserwatorowi zabytków został przedstawiony już plan rewitalizacji terenu parafii św. Barbary. 

Planowane przeniesienie budynku plebanii nie będzie pierwszym na tym terenie. W przeszłości swoje miejsce zmieniło mauzoleum rodziny Przezdzieckich, które przetrwało II wojnę światową.

Zostało ono rozebrane na rzecz przedłużenia ulicy św. Barbary. Wszystkie cenne elementy tego obiektu zostały przeniesione do budowanego kościoła parafialnego na Bródnie.

Zobacz także

„Przeskalowana i niedopasowana”

Krytycznie na temat budowy Roma Tower wypowiada się część varsavianistów i aktywistów miejskich.

Protestowali już w 2017 roku, kiedy Rada Miasta Warszawy (głosami zarówno radnych PiS, jak i PO) uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południa. Pozwala on na zbudowanie 170-metrowego budynku w centrum stolicy.

Według stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, budynek plebanii parafii św. Barbary „razem z sąsiadującą drogą krzyżową jest obiektem zabytkowym”.

Zdaniem aktywistów planowana Roma Tower jest „przeskalowana, niedopasowana urbanistycznie do sąsiadującej z nim bezpośrednio zabudowy”.

Zobacz także

Pomimo bliskiego sąsiedztwa budynki Marriott i Elektrim nie są właściwym punktem odniesienia z uwagi na to, że nie wcinają się w normalną śródmiejską tkankę miejską w taki sposób, jak inwestycja planowana przez BBI i Archidiecezję. Ponadto zabudowa wysokościowa w tym miejscu spowoduje trwałe zakorkowanie całej okolicy i zablokowanie miejsc parkingowych.

Miasto Jest Nasze

Roma Tower. Kiedy rozpoczęcie budowy?

Jak na zarzuty aktywistów reaguje inwestor? 

Krzysztof Tyszkiewicz zapewnił nas, że „mieszkańcy nie mają się czego obawiać”.

To będzie dla nich pozytywne przekształcenie terenu, dziś zaniedbanego i mało użytecznego dla społeczności lokalnej. Jeżeli chodzi o aktywistów miejskich – nie jesteśmy w stanie przekonać wszystkich do naszych planów. Musimy się z tym liczyć.

Krzysztof Tyszkiewicz

Większość powierzchni planowanego wieżowca wypełnią biura, a na najwyższych kondygnacjach pojawi się hotel.

– Powstanie tak dużego obiektu oznacza również większe wpływy finansowe dla miasta – choćby z tytułu podatku od nieruchomości – argumentował Tyszkiewicz.

Budowa Roma Tower rozpocznie się najwcześniej za około dwa lata. Finansowanie inwestycji wymaga zaciągnięcia kredytu na kilkaset milionów złotych. 

Obecnie jest w przygotowaniu zupełnie nowy projekt budynku, w stosunku do prezentowanego około 7 lat temu w toku prac planistycznych. Przedstawimy go szerzej, gdy wszystkie kluczowe decyzje dotyczące inwestycji będą już podjęte.

Krzysztof Tyszkiewicz

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD