Zamknij

Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił wycofanie plastiku z magistratu

Piotr Drabik
29.05.2019 14:40
Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił wycofanie plastiku z magistratu
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W ratuszu i na wydarzeniach organizowanych przez miasto będzie obowiązywał zakaz używania plastiku – ogłosił Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Tłumaczył, że to wkład Warszawy w starania o ograniczenie plastiku w przestrzeni publicznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rozporządzenie prezydenta Warszawy dotyczące zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych obowiązuje od środy.

– Podjąłem decyzję, podpisałem rozporządzenie, że w urzędzie i we wszystkich agendach, które są podległe urzędowi, jak również przy tych piknikach, które my organizujemy, nie będziemy używać plastiku – powiedział Rafał Trzaskowski w środę na konferencji prasowej w warszawskim żłobku przy ul. Ciołka.

Zobacz także

Podkreślił, że trzeba walczyć z plastikiem, który zanieczyszcza nasze środowisko.

– W tej chwili jest wiele nowych, przyjaznych środowisku technologii. Można jeść z talerzy, które są biodegradowalne, można używać opakowań papierowych – i stąd taka decyzja – tłumaczył Trzaskowski.

To już kolejne proekologiczne rozwiązanie, które wprowadził stołeczny ratusz. Coca-Cola w ramach współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą i Fundacją Nasza Ziemia przekaże mieszkańcom stolicy 10 nowoczesnych automatów do oddawania opakowań.

Pierwsza tura pięciu maszyn zostanie rozmieszczona w przestrzeni miejskiej jeszcze przed wakacjami, kolejne pięć – jesienią.

Zobacz także

Maszyny przyjmować będą butelki plastikowe PET, aluminiowe puszki oraz butelki szklane. W zamian oddający opakowania, przy użyciu specjalnej aplikacji, otrzyma punkty, które będzie mógł wymienić na różnego rodzaju benefity, np. bilety do kina czy zniżki na kawę w wybranej sieci kawiarni.

– Chcemy, żeby Warszawa była jak najbardziej czysta i żeby miała jak najmniej tego typu odpadów, które są trudne do utylizacji – podkreślił Trzaskowski.

Do tej pory z plastiku zrezygnowało wiele firm i restauracji, przede wszystkim ze słomek do napojów. Z kolei Parlament Europejski w tym roku przegłosował wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych plastikowych kubków i sztućców do 2021 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD