Zamknij

W stolicy wideotłumacze dla niesłyszących

Olga Papiernik
21.08.2018 12:30
APARAT SLUCHOWY W UCHU KOBIETY
fot. LESZEK KOTARBA / EAST NEWS

Koleje Mazowieckie uruchomiły w sześciu kasach w Warszawie usługę wideotłumacza. Ma ona ułatwić niesłyszącym i słabosłyszącym porozumienie się w kasie przy zakupie biletów oraz przy uzyskiwaniu informacji niezbędnych podróżnym.

Wideotłumacze pojawią się w kasach dworców: Warszawa Wschodnia, Warszawa-Śródmieście – peron 1 i peron 3, Warszawa Zachodnia, Warszawa Wileńska oraz Warszawa Gdańska. Każda z tych kas oznaczona jest specjalnym piktogramem.

Jak podkreślono w komunikacie prasowym KM, usługa umożliwia za pośrednictwem tabletu znajdującego się w kasie połączenia wideo z tłumaczem języka migowego. Ponadto kasy wyposażone są w pętle indukcyjne umożliwiające osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku przez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. Usługa wideotłumacza będzie dostępna w dni robocze od godziny 8.00 do 18.00.

Ponadto osoby niesłyszące i słabosłyszące mogą skorzystać z pomocy wideotłumacza za pośrednictwem strony internetowej Kolei Mazowieckich.

Jak podkreśliła rzeczniczka Kolei Mazowieckich Donata Nowakowska  - spółce zależy na tym, żeby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom różnym grupom podróżnych.

Dodała, że Koleje Mazowieckie uważnie wsłuchują się w głosy i sugestie wszystkich podróżnych. - Możliwe do zrealizowania staramy się wdrożyć - podkreśliła Nowakowska

PAP/Dorota Stelmaszczyk/OP