Zamknij

Z resortu do państwowej spółki. Czym zajmie się Wanda Buk?

19.08.2020 07:49
Wanda Buk. Wiceminister cyfryzacji przejdzie z resortu do państwowej spółki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem dymisji nie tylko w Ministerstwie Zdrowia. Pracę w resorcie cyfryzacji zakończyła też wiceminister Wanda Buk.  Na specjalistkę od cyfryzacji czeka posada w państwowej spółce.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski i wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. To dymisje w rządzie ostatnich dniach.

Częstą praktyką polityków jest odnajdywanie kolejnego stanowiska pracy w państwowych spółkach. Wyłamał się z niej jednak Łukasz  Szumowski, który zamierza wrócić do zawodu lekarza. Na Wandę Buk jednak czeka stanowisko w PGE. Czym zajmie się była wiceminister cyfryzacji?

Wanda Buk odchodzi z resortu cyfryzacji. Czym się zajmie?

''Miało być na chwilę, na jeden projekt, a wyszło prawie 5 lat. Kończąc swoją przygodę z administracją dziękuję przełożonym i współpracownikom za wspaniały, intensywny czas. Miałam do Was ogromne szczęście'' - napisała Wanda Buk na Twitterze.

Zobacz także

W ten sposób wiceminister poinformowała o planowanym odejściu z resortu cyfryzacji. Tego samego dnia, o zmianach kadrowych poinformowała spółka PGE. Od 1 września Wanda Buk zostanie w niej wiceprezesem ds. regulacji.

"Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A informuje, że 18 sierpnia 2020 r. Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwałę o powołaniu pani Wandy Buk w skład Zarządu XI kadencji od 1 września 2020 r. i powierzeniu jej funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Regulacji" - czytamy w komunikacie PGE.

Zobacz także

Spółka przekazała, że była wiceminister ma kompetencje, które uzasadniają nowe stanowisko. Wanda Buk ma bowiem tytuł adwokata, jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Francuskiego Prawa Biznesowego w Université de Poitiers we Francji. Jest również absolwentką Międzynarodowych Stosunków Militarnych w Akademii Sztuki Wojennej, Europejskiej Akademii Dyplomacji, studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej oraz organizowanego przez Center for Leadership we współpracy z Uniwersytetem Harvarda - programu Leadership Academy for Poland. Rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuki Wojennej.

Buk do tej pory pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie nadzorowała departamenty Polityki Międzynarodowej i Telekomunikacji oraz Biuro Ministra w zakresie spraw wynikających ze stosunku podległości wobec Ministra Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Była też członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów, Komitetu ds. Unii Europejskiej oraz Zespołu ds. Programowania Prac Rządu.

Zobacz także

Wcześniej była pełniła funkcję dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Odpowiadała za realizację projektów finansowanych przez UE, obejmujących m.in.: budowę infrastruktury IT i telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szybkiego Internetu, rozwój usług elektronicznych o wysokiej dostępności i jakości, cyfryzację w administracji i kulturze, poprawę kompetencji cyfrowych. Pracowała także w kancelariach prawnych.

Z polityki do państwowych spółek 

Transfery polityków i pracowników resortów do państwowych spółek stały się już powszechne. W ostatnim czasie były rzecznik resortu finansów Paweł Jurek przeszedł do Banku Pekao. Do zarządu tego banku trafił wcześniej były wiceminister finansów Leszek Skiba.

Zobacz także

W państwowej firmie po przygodzie w MON karierę rozpoczął także były asystent Antoniego Macierewicza Bartłomiej Misiewicz. Szybko jednak porzucił pracę w Polskiej Grupie Zbrojeniowej na rzecz własnego biznesu.

Małgorzata Sadurska z Kancelarii Premiera, a potem z Kancelarii Prezydenta trafiła do zarządu Grupy PZU.

Rafał Bochenek, który zasłynął jako rzecznik rządu PiS, w 2019 roku został dyrektorem departamentu marketingu w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie

Grupą Azoty (jeszcze) kieruje była radna PiS Angelika Świtalska. Po aferze związanej z jej prezesurą w tej spółce była polityk zrezygnowała z tej funkcji.

RadioZET.pl/PAP