Zamknij

Waloryzacja rent i emerytur. Inflacja wpłynie na wysokość świadczenia

01.12.2021 09:29
Waloryzacja rent i emerytur. Inflacja wpłynie na wysokość świadczenia
fot. Marek BAZAK/East News

Czy emeryci i renciści powinni bać się rekordowo wysokiej inflacji? Seniorzy mogą liczyć na waloryzację świadczeń pobieranych od państwa. O ile wzrosną kwoty, które trafiają na ich konta?

Waloryzacja to prawnie określony mechanizm zwiększania nominalnej wysokości świadczeń emerytalno-rentowych z powodu utraty ich realnej wartości wynikającej głównie z inflacji. Już w październiku 2021 pisaliśmy o przyszłorocznych podwyżkach świadczeń dla seniorów

Ustalony przez rząd wskaźnik waloryzacji emerytur na 2022 rok ma wynieść 4,89 procent. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen w listopadzie 2021 roku sięgnął 7,7 proc. Wzrost emerytur będzie więc zauważalnie niższy, niż wzrost cen.

Inflacja vs emerytury

Galopująca inflacja osiągnęła właśnie rekordowy wynik. Obecnie jest najwyższa od dwóch dekad, a eksperci prognozują, że nadal będzie rosła i pod koniec 2021 roku może wynieść nawet 8 proc.

Z powodu drastycznego wzrostu cen cierpią seniorzy, którzy utrzymują się jedynie z rent lub emerytur. Waloryzacja świadczenia ma odciążyć ich portfele.

Prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek prognozuje w „Fakcie”, żemożna oczekiwać, że wysokość świadczeń wzrośnie o 6,15 proc. Taka waloryzacja może kosztować nawet 16 mld zł”.

GUS, podając najnowsze dane o inflacji, ujawnił, że wartość pieniądza bardzo szybko topnieje. W gospodarce zjawisko wysokiej inflacji odbierać należy negatywnie jako zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego konsumentów oraz ryzyko dla przedsiębiorców

Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego

Z wyliczeń gazety wynika, że minimalna emerytura po waloryzacji będzie wynosiła 1327, 81 zł. Obecnie jest to 1250,88 zł brutto. Oznacza to, że najbiedniejsi seniorzy otrzymają „na rękę” 1208, 31 zł.

RadioZET.pl/Fakt