Zamknij

Waloryzacja emerytur. ZUS: seniorzy nie stracą na świadczeniu

05.06.2020 13:54
Waloryzacja emerytur w czerwcu. ZUS zmienia zasady
fot. Shutterstock/(ilustracyjne)

Tarcza antykryzysowa zmieniła zasady waloryzacji emerytur. Wysokość świadczeń w czerwcu będzie ustalana tak samo jak w maju. Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, co to oznacza dla seniorów.

ZUS uspokaja seniorów, którzy chcą przejść na emeryturę w czerwcu i zapewnia, że nie stracą na waloryzacji w tym miesiącu. Emerytura w czerwcu będzie ustalana na podobnych zasadach jak w maju z korzyścią dla wnioskujących. Nowe przepisy zostały wprowadzone wraz z tarczą antykryzysową.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że dzięki nowym przepisom seniorzy załapią się na dodatkową, kwartalną waloryzację, która według zasad ogólnych nie przysługuje przy ustalaniu emerytury w czerwcu każdego roku.

Emeryci zarobią więcej

W przypadku ustalania wysokości emerytury w okresie od stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku składki zapisane na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, podlegają dodatkowo również waloryzacjom kwartalnym. Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu, kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od 1 czerwca roku, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę.

Zobacz także

Wskaźnik waloryzacji składek za pierwszy kwartał danego roku jest zwykle wyższy niż roczny wskaźnik waloryzacji składek. W konsekwencji przejście na emeryturę w czerwcu może być mniej korzystne niż w pozostałych miesiącach II kwartału danego roku.

Prezes ZUS wyjaśnia, że do tej pory z powodu kwartalnej waloryzacji, która nie obejmowała emerytów, którzy złożyli wniosek w czerwcu, seniorzy otrzymywali niższą wypłatę.

Zobacz także

 

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem w maju lub lipcu

– informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Prezes ZUS wskazała, że urząd zawsze doradzał w tej kwestii przyszłym emerytom, by decydowali się na przejście na emeryturę w lipcu, a nie w czerwcu. - W tym roku nie będzie to już konieczne – dodaje prezes Gertruda Uścińska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS poinformował też o obwieszczeniu ministra rodziny ws. czerwcowych emerytur. W tym miesiący stany kont ubezpieczonych, zawierające kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, wzrosną o 8,94 proc. Z kolei zgodnie z komunikatem prezesa GUS stany subkont wzrosną o 5,73 proc.

- To kontynuacja znakomitych wyników notowanych w poprzednich latach oraz wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. Rok temu waloryzacja konta wyniosła 9,2 proc., zaś subkonta 5,01 proc. – podkreśla prof. Gertruda Uścińska

RadioZET.pl/ZUS