Zamknij

Waloryzacja emerytur i trzynastki. Ile kosztują?

01.10.2020 14:07
Waloryzacja emerytur i trzynastki. Ile kosztuje? Minister wyjaśnia
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Waloryzacja emerytur i trzynasta emerytura kosztowały w tym roku ponad 22 mld zł - oświadczyła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Marlena Maląg na konferencji w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych przypomniała o działaniach rządu na rzecz seniorów, takich jak waloryzacja świadczeń oraz o trzynaste emerytury.

- Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 roku, w 2020 została już zagwarantowana na mocy ustawy. Dzięki Karcie Rodziny, którą podpisał pan prezydent Andrzej Duda, to świadczenie będzie dalej wypłacane, bo to jest ważne, abyśmy wspomogli naszych seniorów - mówiła minster. Maląg podała również koszty podniesienia emerytur oraz wypłaty trzynastych świadczeń dla seniorów.

Waloryzacja emerytur 2020. Ile to kosztuje?

- Waloryzacja rent i emerytur w tym roku i trzynasta emerytura to ponad 22 miliardów złotych i mimo tej trudnej sytuacji, w której jesteśmy jako kraj ze względu na epidemię koronawirusa, to te świadczenia są zagwarantowane i będą realizowane – zapewniła.

Zobacz także

Minister dodała, że polityka senioralna to również programy Senior plus i Aktywność Społeczna Osób Starszych, które pozwalają stwarzać warunki, by osoby starsze jak najdłużej cieszyły się zdrowiem i aktywnością.

- Na program Senior plus rocznie przeznaczamy 80 milionów złotych. Mamy ponad 770 placówek, które funkcjonują i uczestnicy chętnie do nich chodzą – powiedziała. Poinformowała, że w kolejnych latach program będzie kontynuowany w zmienionej formule.

Członkini Rady Polityki Senioralnej prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska wskazała, że grupa seniorów z roku na rok jest coraz liczniejsza. Jak poinformowała, z rządowych danych wynika, że w Polsce żyje 8,3 mln osób starszych.

- Z tego kobiet jest 5,5 miliona, a mężczyzn – 2,8 miliona. W wieku 75-85 lat mamy prawie 2 miliony osób, w wieku 85 plus – 800 tysięcy, w wieku 90 plus 250 tysięcy I mamy również ludzi, którzy ukończyli setny rok życia w liczbie 5,1 tysiąca osób – przekazała profesor. Dodała, że seniorzy stanowią jedną trzecią dorosłego społeczeństwa.

Waloryzacja emerytur 2021

Pojawiły się pierwsze informacja na temat spodziewanej waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Zgodnie z rządowymi prognozami, wyniesie ona 3,84 proc. To, czy faktycznie tak się stanie dowiemy się w lutym.

Zobacz także

Wówczas Główny Urząd Statystyczny (GUS) będzie miał pełne dane na temat inflacji i wzrostu średnich płac w gospodarce narodowej za poprzedni rok. To na podstawie tych wskaźników oblicza się waloryzację emerytur. 

RadioZET.pl/PAP