Zamknij

Waloryzacja emerytur do zmiany. Rząd idzie na rękę seniorom

26.01.2021 14:09
czerwcowa waloryzacja do zmiany
fot. Marek BAZAK/East News

Do tej pory seniorzy unikali składania wniosków o emeryturę w czerwcu. Przez niekorzystne warunki waloryzacji świadczeń w tym miesiącu byliby stratni nawet kilkaset złotych. Rząd zdecydował się poprawić przepisy.

Emerytura może być niższa, jeśli senior złoży wniosek o świadczenie w czerwcu. Wszystko przez przepisy dotyczące waloryzacji.

Rząd chce naprawić niekorzystne przepisy. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu nie będzie oznaczało niższego świadczenia.

Czerwcowi emeryci sporo tracą

Czerwiec nigdy nie był korzystnym miesiącem dla pracowników odchodzących na emeryturę. Powód? Waloryzacja  świadczeń.

Emerytura podlega bowiem waloryzacji kwartalnej i rocznej. Ta druga przeprowadzana jest w czerwcu każdego roku i dotyczy tych składek, które zapisane są na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia 2021 roku.

W przypadku ustalania wysokości emerytury w okresie od stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku składki zapisane na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, podlegają dodatkowo również waloryzacjom kwartalnym. Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu, kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym. To jedyny miesiąc, w którym świadczenie jest uzupełnione o waloryzację kwartalną. Co za tym idzie, senior, który złoży wniosek o emeryturę w czerwcu, może mieć niższe świadczenie, niż gdyby taki dokument wniósł w innym miesiącu.

Rząd zdecydował się jednak zmienić przepisy. W wykazie prac legislacyjnych znalazła się nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Resort rodziny w odpowiedzi na pytania DGP wyjaśnił, że w projekcie ma zostać uregulowany m.in. korzystniejszy sposób waloryzacji składek oraz kapitału początkowego dla osób, które wystąpią o emeryturę w czerwcu.

ZUS już w czerwcu 2020 z powodu pandemii poszedł seniorom na rękę. Wyjątkowo wysokość świadczeń w czerwcu będzie ustalana tak samo jak w maju – wynikało z tarczy antykryzysowej. Była to jednak jednorazowa zmiana zasad wprowadzona w obliczu pandemii. Niewykluczone, że niekorzystna, czerwcowa waloryzacja zostanie na stałe usunięta z przepisów.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”