Zamknij

Waloryzacja emerytur 2022. Budżet z dodatkowymi pieniędzmi dla seniorów

24.08.2021 16:57
Budżet z dodatkowymi pieniędzmi dla seniorów
fot. Autor: Dziurek/shutterstock (ilustracyjne)

Rada Ministrów przyjęła projekt przyszłorocznego budżetu, w którym nakreślono, o ile wzrosną emerytury do 1 marca 2022 roku. O tym, na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy, rozmawialiśmy z ekspertem z Instytutu Emerytalnego.

Emerytury wzrosną od 1 marca 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na kolejny rok, w którym założono, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 104,89 proc.

Co to oznacza dla seniorów i na jakie podwyżki ostatecznie będą mogli liczyć? Wyjaśniamy.

Budżet 2022 i podwyżki emerytur

104,89 proc. Tyle wynosi wskaźnik waloryzacji emerytur przewidziany w projekcie budżetu na kolejny rok. Nie oznacza to jednak, że emerytury wzrosną o 4,89 proc. Podwyżka może okazać się hojniejsza.

Oskar Sobolewski , ekspert Instytutu Emerytalnego, założyciel Debaty Emerytalnej w rozmowie z portalem RadioZET.pl wyjaśnił, że na ostateczny kształt przyszłorocznych podwyżek mają wpływ także inne czynniki. Wzrost świadczeń zależny jest od wskaźnika inflacji i wzrostu pensji w gospodarce.

Dokładne kwoty podwyżek dla seniorów od 1 marca 2022 roku będą pewne dopiero w przyszłym roku. Wówczas Główny Urząd Statystyczny poda dane inflacyjne i informacje o wynagrodzeniach za bieżący rok.  Szalejąca inflacja sprawia jednak, że prognozy są korzystne dla seniorów, zaś wskaźnik waloryzacji może dobić 5 proc.

- Dzisiejsze dane dotyczące waloryzacji emerytur 2022, zawarte w projekcie ustawy budżetowej, pokazują, ze rząd dość ostrożnie podchodzi do tego tematu. To zresztą znana od lat praktyka. Wskaźnik na poziomie 104,89 proc. pokazuje, ze minimalna emerytura wzrośnie do około 1312 zł. Patrząc jednak na wskaźniki inflacji, zwłaszcza inflacji emeryckiej podwyżka będzie większa – mówi Oskar Sobolewski.

Zdaniem eksperta ostateczny wskaźnik waloryzacji może wynieść 105,5 proc., co oznacza, że minimalna emerytura wzrosłaby do kwoty 1320 zł. Obecnie najniższe świadczenie wynosi 1250,88 zł. –Być może będzie to jeszcze wyższa kwota, podwyżka emerytury może być największa w porównaniu do ostatnich latach  – podsumował Oskar Sobolewski.

RadioZET.pl