Zamknij

Waloryzacja emerytur 2022. Rząd podał konkretną kwotę

09.09.2021 11:32
legitymacja ZUS przykryta monetami
fot. Marek BAZAK/East News

Z powodu rekordowej inflacji przewidywany na 2022 rok wskaźnik waloryzacji emerytur jeszcze się zapewne zmieni. Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej podała, o jaką minimalną kwotę wzrosną świadczeń w marcu 2022.

Emerytury co roku poddawane są waloryzacji, która ma zapewnić świadczeniom utrzymanie siły nabywczej w obliczu inflacji oraz dołożyć coś ekstra zgodnie z częściowym tempem wzrostu wynagrodzeń. Podwyżki przeprowadzane są według wskaźnika waloryzacji – jego wartość przyjęta przez rząd na 2022 rok wynosi 104,89. Oznacza to, że świadczenie miałyby wzrosnąć o 4,89 procent.

W świetle odnotowanej w sierpniu 2021 roku rekordowej, najwyższej od 20 lat inflacji wskaźnik wydaje się być zaniżony: sam wzrost cen wyniósł 5,4 procent. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej przyznała, że w związku z tym ostateczny wskaźnik zostanie podany w lutym 2022 roku, po publikacji szczegółowych danych dotyczących inflacji i wzrostu płac przez GUS. Jednocześnie podała, jaka najprawdopodobniej będzie najniższa możliwa podwyżka świadczeń.

Podwyżki emerytur w 2022. Marlena Maląg podała minimalną kwotę

10 procent emerytur przyznawanych co roku w Polsce jest groszowa – alarmuje prezes ZUS Gertruda Uścińska. Część seniorów, którzy kończą aktywność zawodową, nie zdołała odłożyć kapitału pozwalającego na otrzymanie nawet minimalnej emerytury. Najniższe świadczenie wynosi 2 grosze.

1250,88 zł brutto – tyle wynosi w 2021 roku emerytura minimalna w Polsce. Zgodnie z planami rządu, świadczenia w 2022 roku miałyby wzrosnąć o 4,89 procent. Wartość ta uwzględnia przewidywaną wysokość inflacji emeryckiej oraz 20 procent średniego wzrostu płac. Niemal pewne wydaje się, że założenia rządu będą musiały zostać zrewidowane.

To konieczność w obliczu rekordowej inflacji, najwyższej od 20 lat. Jeśli emerytury mają zachować swoją wartość, waloryzacja będzie musiała być wyższa. Przyznała to między wierszami minister Marlena Maląg w wypowiedzi dla „Super Ekspresu”, wskazując że rzeczywistą kwotę podwyżki poznamy w lutym 2022 roku, po publikacji wysokości odpowiednich wskaźników przez GUS.

Szefowa MRiPS już teraz jednak podała kwotę, o jaką co najmniej wzrosną najniższe świadczenia w 2022 roku. Według minister to 61 zł, co oznacza, że emerytura minimalna wyniosłaby w 2022 roku 1312,05 zł brutto.

Wprowadzenie Polskiego Ładu i kwoty wolnej od podatku dochodowego sprawi, że emerytury do 2500 zł brutto będą zwolnione z PIT i obłożone tylko nową składką zdrowotną. Dzięki temu miliony emerytów dostaną 1 stycznia 2021 podwyżkę kwoty netto świadczenia – mniejszą jego część będą oddawać fiskusowi.

RadioZET.pl/Super Ekspress