Zamknij

Emeryci zarobią więcej. Wszystko przez inflację

11.12.2020 07:46
Waloryzacja emerytur 2021
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja emerytur w 2021 roku może wynieść 4,16 proc, a nawet jeszcze więcej. Wszystko przez koronakryzys napędzający inflację.

Waloryzacja emerytur  w 2021 roku może zaskoczyć seniorów. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z „Super Expressem” wskazuje, że jej poziom ustalany jest warunkowo.

- Waloryzacja będzie przyjęta przez nas warunkowo, w razie, gdyby inflacja była wyższa. Jeśli inflacja będzie wyższa to najbiedniejsi seniorzy dostaną więcej – wyjaśnia polityk.

O ile wzrośnie emerytura w 2021 roku?

Wysokość świadczeń dla emerytów i rencistów powiązana z wysokością pensji w gospodarce i z inflacją, czyli innymi słowy – z dynamiką wzrostu cen na rynku. Wskaźnik waloryzacji tych świadczeń to, co do zasady, średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Nowela  ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która czeka na uchwalenie, zakłada waloryzację rzędu 4,16 proc. Wiceminister pracy w rozmowie z „Super Expressem” zaznacza, że emerytury mogą być jeszcze wyższe.

- Czasu jest mało, więc najpewniej w najbliższy wtorek (15 grudnia – przyp.red) przyjmiemy na rządzie waloryzację 4,16 proc. Dzięki temu seniorzy dostaną trochę więcej pieniędzy i waloryzacja będzie wyższa. Ale będzie ta waloryzacja przyjęta przez nas warunkowo, w razie, gdyby inflacja była wyższa. Jeśli inflacja będzie wyższa to najbiedniejsi seniorzy dostaną więcej. Z kolei najniższe emerytury wzrosną o 50 zł brutto waloryzacji kwotowej – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed .

Zobacz także

Za sprawą marcowej, przyszłorocznej podwyżki dla seniorów stoi inflacja. Choć świadczenia będą wyższe, wydatki za jej sprawą również wzrosną. Waloryzacja emerytur, podobnie jak innych świadczeń, ma na celu dostosowanie ich wysokości do rosnących kosztów życia.

Rząd zaproponował ponadto zasadę, zgodnie z którą wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł. Gwarantowana podwyżka w kwocie 50 złotych podnosi kwotę minimalnej emerytury do 1250 złotych. Tyle też w 2021 roku wyniesie renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 937,50 zł.

Zobacz także

Warto nadmienić, że seniorzy wzbogacą się dodatkowo o trzynastki i czternastki. Te ostatnie po raz pierwszy zostaną wypłacone jesienią przyszłego roku. Zarówno trzynaste, jak i czternaste świadczenie zostanie wypłacone w kwocie 1250 zł brutto. Wysokość czternastej emerytury zależna będzie jednak od dochodów seniora. Czternastki w pełnej wysokości mają otrzymać ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższe emerytury, czternastki będą miały wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę.

RadioZET.pl/”Super Express”