Zamknij

Waloryzacja emerytur w 2021 roku. Rząd przyjął zmiany

15.12.2020 14:42
Waloryzacja emerytur 2021. Rząd przyjął zmiany. O ile wzrosną świadczenia?
fot. Marek BAZAK/East News (ilustracyjne)

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku przypieczętowana przez rząd Mateusza Morawieckiego. Jak podała kancelaria premiera, świadczenia wzrosną o co najmniej 50 zł brutto.

Waloryzacja emerytur i rent to coroczna zmiana wysokości świadczeń, które co miesiąc trafia na konta i do domów milionów Polaków. Jej celem jest zminimalizowanie skutków wzrostu cen towarów i usług, czyli inflacji. Wysokość waloryzacji jest obliczana także na postawie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, podawanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Pomimo że te dane w pełni będą dostępne po nowym roku, to rząd już teraz zakłada w budżecie państwa niezbędne środki do wzrostu emerytur i rent. Na wtorkowym posiedzeniu gabinet Mateusza Morawieckiego zatwierdził planowaną w 2021 roku waloryzację.

Waloryzacja emerytur w 2021 roku

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada on, że od marca 2021 r. wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

Zobacz także

Proponowane przez resort rodziny i polityki społecznej rozwiązanie zakłada, że najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 37,50 zł. Z kolei w przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, czyli 25 zł.  Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 marca 2021 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Warto przypomnieć, że poza waloryzacja rząd Morawieckiego obiecał seniorom wypłatę dwóch świadczeń dodatkowych w 2021 roku. Najpierw 13. emeryturę (dla wszystkich seniorów w wysokości minimalnej emerytury) w kwietniu, która ma trafić do Polaków po raz trzeci, oraz po raz pierwszy 14. emeryturę (w pełnej wysokości dla emerytów z najniższymi świadczeniami) w listopadzie.

Zobacz także

O ile w przypadku pierwszego świadczenia ustawa już dawno obowiązuje, to czternastka nadal nie jest uregulowana uchwaloną ustawą. Mimo to rząd zapewnia, że świadczenie trafi do emerytów i seniorów - bez względu na kryzys podczas pandemii koronawirusa.

RadioZET.pl/PAP