Zamknij

Waloryzacja emerytur 2021. Ministerstwo podało kwotę

21.09.2020 17:15
seniorka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja emerytur ma wynieść w 2021 roku 3,84 procenta. Osoby, które pobierają świadczenie niższe od emerytury minimalnej otrzymają najprawdopodobniej waloryzację kwotową. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zadeklarował, ile będzie wynosić.

Waloryzacja emerytur ma przeciwdziałać utracie realnej wartości świadczenia wskutek inflacji. Zgodnie z rządowymi założeniami, w 2021 roku emeryci mają dostać więcej o 3,84 procenta.

Jest szansa na to, że osoby pobierające mniej niż wynosi emerytura minimalna otrzymają waloryzację kwotową. Zapowiedź starań w tym kierunku złożył wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Waloryzacja emerytur 2021. Ile wyniesie kwota podwyżki?

Kwota emerytury minimalnej została wyznaczona na 1200 zł brutto. Pobierający świadczenie w takiej wysokości mogą liczyć na jego wzrost o około 40 zł netto.

Jak podało se.pl, w Polsce jest jednak 333,4 tys. emerytów, którzy otrzymują nawet niższe świadczenie. W ich przypadku waloryzacja procentowa oznaczałaby jeszcze bardziej symboliczną podwyżkę emerytury.

Zobacz także

Rozwiązaniem tego problemu było stosowanie w ich przypadku waloryzacji kwotowej. Seniorzy z najniższymi świadczeniami mogli w 2020 roku liczyć na podwyżkę w wysokości 70 zł. Kwota, na którą będą mogli liczyć w 2021 będzie niestety wyraźnie niższa.

Jest problem tych niskich świadczeń i to jest sygnał też do tych wszystkich, którzy dziś są w systemie i nie odprowadzają składek. I są później olbrzymie problemy. Warto się nad tym zastanowić, żeby jednak wprowadzić kwotową waloryzację dla tych emerytów, którzy mają dziś emerytury poniżej minimalnej, czyli poniżej 1025 zł. Byłoby to 40 zł netto.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny

Waloryzacja emerytur przeprowadzana jest raz w roku, w marcu. Przy ustalaniu jej wysokości pod uwagę brana jest inflacja oraz realny wzrost płac.

Zagłosuj

Czy obecna wysokość emerytur jest wystarczająca?

Liczba głosów:

W marcu 2021 roku świadczenia wzrosną o 3,84 procenta. W 2020 roku podwyżka wyniosła 3,6 procenta.

RadioZET.pl/se.pl