Zamknij

O ile wzrosną emerytury w 2020 roku? Rząd przyjął projekt ustawy

23.12.2019 12:56
Waloryzacja emerytur 2020
fot. Shutterstock/April_pie (ilustracyjne)

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zasad waloryzacji emerytur i rent w 2020 roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zgodnie z obietnicą Prawa i Sprawiedliwości, najniższa emerytura w 2020 roku wyniesie 1200 złotych brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 900 złotych.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że od marca emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji (który według obecnych prognoz wynosi 103,24 proc.), jednak nie mniej niż o 70 złotych.

W ocenie skutków regulacji zapisano, że zastosowanie w 2020 roku zmodyfikowanych zasad waloryzacji procentowej, z gwarantowaną minimalną podwyżką, zapewni nie tylko ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, lecz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wyższych podwyżek przez większość emerytów i rencistów.

Zobacz także

Rząd przyjął także projekt w sprawie 13 emerytur.  W 2020 rok koszt wypłaty świadczenia wyniesie ponad 11 miliardów złotych.  „Trzynastka” będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury, czyli 1200 złotych. Jak będzie finansowana ekstra emerytura? Rząd założył, że źródłem finansowania będą pieniądze z Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa. 

RadioZET.pl/PAP