Zamknij

Waloryzacja 500 plus. Jest deklaracja rządu

15.11.2021 09:41
500 zł i małe dziecko
fot. MONKPRESS/East News

Za 500 zł w 2016 roku, w chwili wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus”, można było kupić znacznie więcej, niż w 2021, w roku rekordowo wysokiej inflacji. Rząd zapowiedział łagodzenie szoku cenowego za pomocą tarczy antyinflacyjnej. Zdradził też plany dotyczące waloryzacji świadczenia na dzieci.

500 plus jest warte coraz mniej. Specjaliści z Instytutu Emerytalnego wyliczyli, że gdyby świadczenie było waloryzowane według wskaźników używanych do podwyższania wypłat z ZUS dla seniorów, kwota otrzymywana przez rodziców byłaby wyższa o ponad 100 zł.

Brak waloryzacji będzie szczególnie odczuwalny w 2022 roku, jako że powodu rekordowej, wynoszącej 6,8 procent inflacji, wszystkie rachunki staną się „rachunkami grozy”. Robiąc takie same zakupy jak w 2021, w 2022 trzeba będzie wydać o jedną pensję więcej. Z tego powodu już w grudniu 2021 roku zostanie uruchomiona tarcza antyinflacyjna i zaczną się wypłaty „500 plus dla ubogich”. Czy wszechobecna drożyzna skłoni rząd także to waloryzacji świadczenia na dzieci?

500 plus traci na wartości przez inflację. Rząd nie chce waloryzacji

Inflacja będzie jeszcze rosnąć, szczytu należy spodziewać się na początku 2022 roku. Powrót do względnej normalności do okolic celu inflacyjnego, wyznaczonego na 2,5 procent +/- 1 punkt procentowy, możliwy będzie dopiero w 2023, a może nawet 2024 roku.

Przez najbliższe lata czeka nas więc duży spadek wartości pieniądza i wszechobecna drożyzna. 500 zł nie wystarczy już na zapewnienie dziecku takich warunków rozwoju, jak dotychczas. Rodzice będą musieli zrezygnować z części zakupów lub płatnych zajęć, albo przejąć ciężar ich finansowania.

Rozwiązaniem problemu byłaby waloryzacja świadczenia, tak by zachowało siłę nabywczą. Coroczne podwyżki emerytur mają zapewnić, że seniorów, mimo wyższych cen, stać będzie cały czas na takie same zakupy. Wiceminister rodziny Barbara Socha w programie „Money. To się liczy” rozwiała jednak wszelkie nadzieje na urealnienie 500 plus.

Inflacja jest problemem nie tylko polskich rodziców, to problem nas wszystkich. NBP podejmuje odpowiednie działania. My cały czas pracujemy nad polityką prorodzinną, nad wprowadzaniem kolejnych instrumentów, również nad udoskonaleniem tych obowiązujących. Natomiast na dzień dzisiejszy żadne zmiany w programie 500 plus nie są planowane.

Barbara Socha

Brak zmian oznacza brak waloryzacji, co tak naprawdę jest jego cichą obniżką. 500 plus z powodu wysokiej inflacji będzie stawał się cieniem wsparcia, jakie otrzymywali rodzice na początku działania programu.

Socha przekonywała, że zostanie to zrekompensowane dzięki rodzinnemu kapitałowi opiekuńczemu, czyli nowemu świadczeniu przysługującemu na drugie o i kolejne dzieci w rodzinie w wieku 12-36 miesięcy.

RadioZET.pl/money.pl