Zamknij

Waloryzacja 2022. Seniorzy mogą stracić część emerytury

17.01.2022 09:49
Waloryzacja 2022. Seniorzy mogą stracić część emerytury
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Czy waloryzacja na pewno podniesie wysokość emerytury w 2022 roku? A może rosnąca inflacja pochłonie z nawiązką nadwyżkę świadczenia dla seniorów? Sprawdzamy, czego mogą spodziewać się emeryci.

Waloryzacja emerytur może okazać się w 2022 roku obniżką świadczenia. To szczególnie zaskakujące w kontekście wcześniejszej wypowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, która zapowiedziała znacznie większą podwyżkę

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. w stosunku do 2020 r. wyniósł 104,9 (wzrost cen o 4,9 proc.). Co w tym dziwnego? Ta sama instytucja podała równocześnie, że ogólny wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) za cały 2021 rok wyniósł 5,1 proc., czyli 0,2 pkt. proc. więcej. Taka różnica może oznaczać mało optymistyczne wieści dla emerytów.

Waloryzacja emerytur 2022

Taka różnica w wysokości inflacji podstawowej i emeryckiej jest rzadkością. Podkreśla to w Gazecie Wyborczej dr Łukasz Wacławik z AGH.

Powiedziałbym nawet, że to sensacyjna informacja. Nie przypominam sobie, by wcześniej inflacja emerycka była niższa niż inflacja podstawowa

dr Łukasz Wacławik, Wydział Zarządzania AGH

Podstawą do wyliczenia waloryzacji świadczeń jest inflacja emerycka. Według Instytutu Emerytalnego wskaźnik waloryzacji należy szacować na poziomie około 5,7-5,9 proc. W praktyce jest to niższy wskaźnik niż poziom inflacji. Przypomnijmy, że Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w grudniu 2021 roku osiągnęła 8,6 proc. To najwyższy wynik od listopada 2020 roku

Z kolei ekonomiści banku PKO BP widzą nadzieję we wcześniejszej deklaracji minister Marleny Maląg, która zaznaczyła, że waloryzacja może zostać podniesiona do poziomu 7 proc.

Na koniec stycznia, gdy będą znane dokładne wskaźniki inflacji, będziemy wiedzieć, jaka będzie waloryzacja emerytur w 2022 r. Szacujemy, że będzie to co najmniej 7 proc.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

Ekonomiści szacują, że wzrost cen będzie jeszcze w Polsce postępował. Ich zdaniem w styczniu powędruje ona powyżej 9 proc. w ujęciu rocznym. Później inflację ograniczy tarcza antyinflacyjna ("wg nas w lutym jej przełożenie na inflację wyniesie nieco ponad 3pp)" – zaznaczyli eksperci banku PKO BP.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/WP.pl/GUS