Zamknij

Waloryzacja 2022. Rekordowa podwyżka emerytur

14.01.2022 10:09
Waloryzacja 2022. Rekordowa podwyżka emerytur
fot. Marek BAZAK/East News

Aż o 8 proc. mogą wzrosnąć emerytury w 2022 roku. Z informacji "Super Expressu" wynika, że waloryzacja będzie wyższa niż początkowo zakładali politycy.

Emeryci mogą spodziewać się w 2022 roku sporych zmian w wypłatach świadczenia. Polski Ład, rekordowa waloryzacja, zwolnienie z podatku i zmiana zasad w opłacaniu składce zdrowotnej to część nowości, których doświadczą seniorzy w najbliższym czasie.

Kluczowym tematem są emerytury. Rządzący zapowiadają, że większość seniorów odczuje wzrost pieniędzy w portfelu. Jednak nowe przepisy wprowadzone przez Polski Ład pogorszyły sytuację finansową grupy 10 proc. emerytów. Seniorzy dostaną świadczenie niższe nawet o kilkaset złotych. Podkreślają, że czują się rozgoryczeni, bo byli przekonywani przez rząd, aby pracować jak najdłużej, gdyż miało to się opłacać w przyszłości.

Waloryzacja emerytur 2022

Waloryzacja emerytur jest zależna od inflacji i wskaźnika wynagrodzeń. "Super Express" poinformował, że "najwyższa od lat inflacja może sprawić, że będzie on rekordowo wysoki". Czytamy w gazecie, że jeszcze w 2021 roku rządzący zapisali w ustawie budżetowej wskaźnik waloryzacji na poziomie 4,89 proc. Co to oznacza w praktyce? Wysokość świadczenia w wysokości 2 tysiące zł może się zwiększyć o 160 zł. A co z minimalną emeryturą? Teraz wynosi ona 1138 zł, ale po zmianach będzie wyższa o 91 zł.

Okazuje się, że jednak waloryzacja emerytur w 2022 roku będzie wyższa niż zakładano. Zamiast 4,89 proc. ma ona wynieść minimum 7 proc. Tak wynika z deklaracji minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Szefowa resortu oznajmiła, że ogłoszenia przyjętego wskaźnika waloryzacji należy spodziewać się w okolicy 9 lutego 2022 roku.

Ważne daty, które będą miały wpływ na wysokość emerytur to 7. roboczy dzień lutego – wówczas poznamy realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym oraz końcówka stycznia 2022 roku – gdy dowiemy się jaki jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział pod koniec grudnia 2021 roku, że na Polskim Ładzie skorzysta 8 mln emerytów. Jego zdaniem, niższe podatki zapłacą emeryci, których świadczenie wynosi do 5 tys. zł miesięcznie, a w ogóle daniny nie będą płacić seniorzy, którzy otrzymują co miesiąc z ZUS ok. 2,5 tysiąca złotych.

RadioZET.pl/SuperExpress