Zamknij

Waloryzacja emerytur w 2021 roku. Może być najwyższa od dekady

23.07.2020 11:31
Waloryzacja 2021. O ile wzrosną emerytury i renty?
fot. Mariola Anna S/Shutterstock (ilustracyjne)

Waloryzacja emerytur w 2021 roku może wynieść 4,25 proc. - prognozuje portal Money.pl. O ile mogą wzrosnąć świadczenia dla seniorów?

Waloryzacja emerytur na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) w przyszłym toku może być najwyższa od dekady. Jak wskazało Money.pl, ostatnia tak wysoka waloryzacja miała miejsce w 2010 roku, kiedy wyniosła 4,62 proc.

Zdaniem portalu w przyszłym roku świadczenia dla emerytów i rencistów mogą być wyższe o 4,25 proc. 

Waloryzacja emerytur 2021. Prognoza

Taka prognoza oznacza, że na każdy tysiąc złotych emerytury świadczenie będzie wyższe o 42,5 zł. W przypadku 1,5 tys. zł emerytury, po waloryzacji senior otrzyma  1563 zł. Z kolei w przypadku emerytury 2 tys. zł waloryzacja da 85 zł podwyżki co miesiąc. Osoby z emeryturami powyżej 5 tys. zł po waloryzacji dostaną przelewy o blisko 200 zł większe - podało Money.pl.

Zobacz także

Waloryzacja to coroczna zmiana wysokości świadczeń dla emerytów i rencistów, która ma im zrekompensować rosnące ceny towarów i usług. Na skalę waloryzacji wpływa inflacja oraz wysokość przeciętnego wynagrodzenia. 

Pierwsze prognozy ekonomistów z powodu kryzysu podczas pandemii koronawirusa były bardzo pesymistyczne. Szacowali skokowy wzrost inflacji oraz wyhamowanie wzrost średniej płacy. Jednak dokładniejsze prognozy gospodarcze pokazują, że nie będzie aż tak dramatycznie.

- Najnowsze prognozy pokazują, że - wbrew wcześniejszym analizom - inflacja w Polsce jest na coraz wyższym poziomie. To oznacza, że waloryzacja emerytur w 2021 roku może być na rekordowym poziomie, o ile trend się utrzyma - komentował Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z Money.pl.

Pozostaje nam obserwować wskaźnik inflacji. Już pod koniec roku będzie można w miarę dokładnie oszacować wysokość waloryzacji, ale już dzisiaj widać, że może być ona rekordowa

Oskar Sobolewski

RadioZET.pl/Money.pl