Zamknij

Walka z inflacją. 500 plus na pierwsze dziecko i 13. emerytura do likwidacji?

11.01.2022 18:56
ręka dziecka nad banknotami
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tak wysokiej inflacji spodziewano się tylko w najczarniejszych scenariuszach. Dla rządu to ogromny problem, gdyż drożyzna może doprowadzić do odwrócenia się nawet oddanych wyborców. Z tego powodu powstała tarcza antyinflacyjna w już dwóch odsłonach, która ma zbić tempo wzrostu cen o 1 punkt procentowy, być może ratując nas przed inflacją wynoszącą 10 procent.

Inflacja sprawia, że spada wartość pieniądza. Oszczędności trzymane w bankach skurczyły się w ciągu roku o 8,6 procent – o tyle mniej można będzie kupić za nie dziś, niż można było na początku 2021 roku. W praktyce oznacza to, że przez jeden miesiąc pracowaliśmy za darmo. Można się o tym przekonać, korzystając z inflacyjnego kalkulatora wynagrodzeń.

Obniżenie akcyzy oraz stawek podatku VAT tarczą antyinflacyjną to za mało, żeby zapobiec dalszym wzrostom cen. Według prognoz, szczyt inflacji ma przypaść na połowę 2022 roku. Żeby naprawdę wydać walkę wzrostowi cen, trzeba przeprowadzić korektę polityki socjalnej i okroić mocno programy pomocowe – stwierdził Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Uratować nas może rezygnacja z nowości wprowadzonych przez Polski Ład, a także likwidacja 500 plus na pierwsze dziecko oraz 13. emerytury.

Prawdziwa walka z inflacją oznacza likwidację 500 plus

Częścią tarczy antyinflacyjnej jest dodatek osłonowy, czyli świadczenie pieniężne mające zrekompensować wzrost cen. Ekonomiści wskazywali, że jest to naprawdę innowacyjny sposób na walczenie z inflacją, która w dużej mierze napędzana jest przez nadpodaż pieniądza. Dodawanie go do systemu zaowocuje wzrostem, a nie spadkiem cen.

Jako „inflacjogenne” szef Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Cezary Kaźmierczak określił podczas debaty zorganizowanej przez Onet i Business Insider Polska także inne świadczenia wprowadzone przez rząd PiS, w tym nowe rozwiązania Polskiego Ładu, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz program mieszkanie bez wkładu własnego. Beneficjenci tego ostatniego programu dostaną od państwa nawet 140 000 zł w prezencie.

Jeśli inflacja ma zostać poskromiona, trzeba skończyć z takim rozdawnictwem – przekonywał Kaźmierczak. Szef ZPP wskazał, że trzeba poważnie zrewidować założenia polityki socjalnej.

Już się wycofano z 14. emerytury, należy się wycofać z 13. emerytury, należy się wycofać z 500 plus na pierwsze dziecko, a na drugie zostawić. To jest dobra okazja do tego, żeby te programy socjalne, na które nas nie stać, wycofać. Ja od jednego z polityków PiS słyszałem, że 500 plus na pierwsze dziecko to jest innowacyjna forma wprowadzenia podatku z jednoczesnym wprowadzeniem bykowego bez nazywania tego bykowym.

Cezary Kaźmierczak

Postulaty, słuszne z punktu widzenia walki z inflacją, politycznie dla rządu będą nie do przyjęcia, jako że oznaczałoby utracenie części wyborców, a w konsekwencji nawet przegraną w wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

Może się jeszcze okazać, że 14. emerytura nie była jednak świadczeniem jednorazowym i zostanie wypłacona także w 2022 roku. Dyskusje na ten temat mają trwać w rządzie.

RadioZET.pl/Business Insider Polska