Zamknij

Pieniądze powodem kłótni w związkach

14.02.2020 11:50
Walentynki i finanse. Pieniądze powodem kłótni zakochanych
fot. Shutterstock/Cronislaw (ilustracyjne)

Kłótnie w związkach się zdarzają, a częstym ich powodem są sprawy finansowe. O pieniądze boje toczy 17 procent par – wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tylko co 3 badany wskazał, że kwestie finansowe nigdy nie były powodem sporów i konfliktów. Połowa par zaznaczyła w ankiecie, że zwykle unika potyczek o domowy budżet. Zaś 17 procent Polaków stale spiera się o wydatki – pokazuje badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor.

Autorzy raportu wskazują,  że do tego typu kłótni dochodzi najczęściej między partnerami i małżonkiem. 14 procent badanych spiera się o pieniądze z rodzicami. Taką odpowiedź w większości wskazały osoby w wieku 18-24 lat. Spory występują natomiast najrzadziej pomiędzy rodzeństwem, tylko 5 proc. badanych zaznaczyło taką odpowiedź.

Budżety w większości polskich rodzin są ograniczone, mimo to domownicy najczęściej szukają kompromisów i dobrze się dogadują. W utrzymaniu dobrej finansowej atmosfery pomagają odpowiednie nawyki. Gromadzenie oszczędności i rozumienie potrzeb innych to podstawa harmonijnego życia domowego 

Diana Borowiecka, ekspert BIG InfoMonitor

W raporcie wskazano, że młodzi ludzie mają większą skłonność do angażowania się w spory. „Z wiekiem łagodniejemy i coraz częściej szukamy kompromisu, tak by zadowolić wszystkich i uniknąć napięć. Osobom w średnim wieku finansowe sprzeczki zdarzają się rzadko lub bardzo rzadko, a wśród emerytów odsetek osób bezkonfliktowych wzrasta do ponad 40 procent” – czytamy w analizie.

Zobacz także

Okazuje się także, że najczęściej to kobiety są inicjatorkami sporów finansowych. Blisko co piąta kobieta przyznaje, że często różnice w podejściu do wydawania pieniędzy mogą przerodzić się w spór, a nawet kłótnię. W przypadku mężczyzn, jedynie 14 procent przyznało się do kłótni o pieniądze.

27,6 proc. przyznaje, że często lub wręcz bardzo często kłóci się z najbliższymi o pieniądze.

Zobacz także

RadioZET.pl/BIG Info Monitor