Oceń
Wałbrzych (woj. dolnośląskie) to pierwsze miasto w Polsce, które uchwaliło zakaz sprzedaży i udostępniania plastikowych produktów jednorazowych. Uchwałę w tej sprawie w czwartek podjęła Rada Miasta Wałbrzycha.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Rzecznik wałbrzyskiego magistratu Edward Szewczak powiedział w rozmowie z PAP, że to pierwsza w Polsce tego typu regulacja.
W uzasadnieniu przyjętej w czwartek uchwały podkreślono, że celem nowych regulacji jest ograniczenie wpływu produktów plastikowych na środowisko i zdrowie człowieka oraz „zachęcanie do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym z innowacyjnymi i zrównoważonymi modelami biznesowymi, produktami i materiałami".
Bez plastikowych reklamówek w sklepach
Na mocy uchwały w Wałbrzychu wprowadzono tzw. strefy wolne od jednorazowego plastiku.
To - jak podano - nieruchomości stanowiące własność Gminy Wałbrzych, obiekty użyteczności publicznej lub inne ogólnie dostępne znajdujące się na nieruchomościach stanowiących własność gminy. To też obiekty i tereny będące w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych.
Wyłączono z tego nieruchomości oddane w wieczyste użytkowanie, drogi, place, skwery, parki czy cmentarze. Regulacje nie dotyczą też budynków mieszkalnych.
Nieruchomości, o których mowa w uchwale oznaczone są znakiem Strefa wolna od jednorazowego plastiku.
Kary za plastik w specjalnych strefach
Pod karą grzywny, która może wynosić nawet 500 zł, w wałbrzyskich strefach wolnych od jednorazowego plastiku zakazane jest posiadania, używanie i sprzedaż plastikowych produktów jednorazowego użytku jak pojemników na żywność, napoje, talerzy, plastikowych sztućców, słomek czy torebek plastikowych.
W strefach nie można też posiadać i sprzedawać jedzenia i napojów w jednorazowych opakowaniach plastikowych. Uchwała wprowadziła także zakaz sprzedaży i udostępnia toreb z tworzyw sztucznych na trenie miasta.
Nowe regulacje to kolejny krok Wałbrzycha w ograniczeniu ilości plastikowych produktów w mieście.
W maju ubiegłego roku Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich - przypomniał Szewczak.
Również spółki dotowane przez wałbrzyski magistrat, jak Zamek Książ czy Aqua Zdrój prowadzą politykę ograniczenia używania jednorazowego plastiku podczas organizowanych przez siebie imprez.
W grudniu ubiegłego roku miasto wprowadziło też certyfikaty dla lokalnych firm, które deklarują rezygnację z jednorazowego plastiku.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
