Zamknij

Wakacje kredytowe. Złożono ponad 850 tys. wniosków

20.05.2020 18:16
Wakacje kredytowe. Złożono ponad 850 tys. wniosków
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Do tej pory złożono w bankach ponad 850 tys. wniosków o zawieszenie płatności rat, czyli tzw. wakacje kredytowe. Do tej pory to rozwiązanie nie było wpisane w żadną ustawę, ale resort rozwoju chce to zmienić w ramach tarczy antykryzysowej 4.0.

  • Od marca ponad 850 tys. wniosków o zawieszenie spłaty kredytów wpłynęło do polskich banków.
  • Większość z wniosków rozpatrzono pozytywnie.
  • Rząd chce wpisać tzw. wakacje kredytowe do ustawy.

Wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia rat spłacanego zadłużenia z powodu pandemii koronawirusa, to jedno z narzędzi w walce z kryzysem podczas "zamrożenia" gospodarki. Związek Banków Polskich (ZBP) po rozmowach z Narodowym Bankiem Polskim (NBP) zarekomendował i stworzył zasady odroczenia rat kredytów. W marcu tego roku z taką inicjatywą wyszedł prezydent Andrzej Duda.

Z danych ZBP na 14 maja wynika, że w pierwszej połowie maja dynamika dotycząca wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych przez przedsiębiorców i konsumentów nie jest już tak wysoka jak w ubiegłym miesiącu.

Wakacje kredytowe. Ile złożono wniosków?

Całkowita liczba wniosków złożonych przez konsumentów od początku akcji prowadzonej przez banki wyniosła 855,4 tys. co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do stanu na koniec kwietnia br. Poziom wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86 proc. - podano.

Zobacz także

Jednocześnie banki przyjęły 109,2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie, co stanowi 86,5 proc.

- Mniejsza dynamika składania wniosków przez przedsiębiorców ma zapewne związek z uruchamianiem nowych programów pomocowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju a także wprowadzanie innych form wsparcia oraz podaniem do wiadomości publicznej harmonogramu "odmrażania" gospodarki - tłumaczył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Zgodnie z danymi ZBP liczba reklamacji złożonych od połowy marca wynosi – 9,34 tys. w ciągu ostatnich dwóch tygodni wpłynęło ich 1,73 tys. Reklamacje stanowią niecały 1 procent ogólnej liczby wszystkich złożonych wniosków.

Zobacz także

ZBP przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa na początku marca banki uznały za pożądane podjęcie pilnych działań skierowanych do klientów banków, którzy mogą mieć w najbliższym czasie trudności w spłacie zobowiązań względem banków. Zadeklarowano, że banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych klientom indywidualnym.

W ciągu pierwszego miesiąca złożono ponad 633 tysiące wniosków, z których rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich, czyli około 86 procent

Krzysztof Pietraszkiewicz

ZBP podkreśla, że banki nie pobierają opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Składane wnioski są rozpatrywane w trybie uproszczonym, ze względów sanitarnych w sposób zdalny, najczęściej przy użyciu najnowszych technologii.

Wakacje kredytowe w tarczy 4.0

Do tej pory wakacje kredytowe nie były mechanizmem ustawowych i wynikały z wewnętrznych porozumień banków z klientami. Ma to się jednak zmienić w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. W projekcie ustawy opracowanej przez resort rozwoju zapisano, że klienci banków mogą skorzystać z 3-miesięcznych wakacji kredytowych.

Na pytanie, jak duża utrata dochodu uprawnia do ubiegania się o wakacje kredytowe wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz odpowiedziała, że "jeśli podstawą dochodu było np. kilka umów dzieło lub zleceń bądź kompilacja tych umów, wówczas wprowadzamy kryteria, które wprowadziliśmy przy postojowym utraty 15 proc. lub 25 proc. dochodu".

Zobacz także

Wyjaśniła, że jeśli jeden ze współmałżonków, nawet ten zarabiający mniej, straci część dochodów, wtedy kredytobiorcy także będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. - W przypadku rozwiązania umowy o dzieło przy posiadanej przez kredytobiorcę umowy o pracę, wakacje kredytowe nie będą przysługiwały - dodała.

O rezygnację z tego rozwiązania do rządu zaapelowała m.in. Konfederacja Lewiatan. "Uważamy, że tzw. wakacje kredytowe tylko pogłębią kryzys gospodarczy i negatywnie wpłyną na rynek finansowy" - napisała organizacja na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP