Zamknij

Rzecznik Finansowy: wakacje kredytowe trzeba wpisać do ustawy

11.05.2020 11:44
Wakacje kredytowe. Rzecznik finansowy: odroczenie rat wymaga ustawy
fot. Shutterstock/fotodrobik (ilustarcyjne)

Rzecznik Finansowy przekonuje, że warunki wakacji kredytowych należy uregulować ustawowo. Jego zdaniem odgórnie zarzucone zasady odroczenia rat kredytów będą bardziej korzystne niż oferty banków.

Epidemia koronawirusa nadszarpnęła finanse Polaków, przez co ich możliwości systematycznego spłacania rat w bankach są ograniczone. Instytucje te jednak wyszły kredytobiorcom naprzeciw i zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich odroczyły na co najmniej 3 miesiące spłatę rat.

Zdaniem Mariusza Goleckiego, Rzecznika Finansowego, takie wakacje kredytowe wymagają prawnego umocowania. Jego zdaniem bez względu na to, jaki będzie ostateczny kształt regulacji, będzie ona lepsza dla klientów niż to, co zaoferowały im same banki.

Rzecznik Finansowy: każdy bank oferuje co innego

W ramach wakacji kredytowych banki, zgodnie z rekomendacją ZBP, odraczają kredytobiorcom spłatę rat zadłużenia. Robią to jednak na indywidualnie określanych warunkach, które często stoją na bakier z prawem konsumenckim. O zastrzeżeniach Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów do aneksów umów kredytowych pisaliśmy tutaj>>>

Teraz sprawie przyjął się Rzecznik Finansowy. Po analizie rozwiązań wprowadzonych na tym polu poza granicami Polski, doszedł do wniosku, że wakacje kredytowe dla polskich kredytobiorców wymagają umocowania prawnego.

Zobacz także

Zdaniem Mariusza Goleckiego, „ustawowe uregulowanie kwestii wakacji kredytowych byłoby niewątpliwie korzystne.” Jak wskazał, bez względu na ostateczny kształt takiej regulacji, zabezpieczenie interesów klientów banków w ustawie będzie lepsze niż indywidualne oferty tych instytucji.  

Jego zdaniem ustawowe uregulowanie zapewniłoby przejrzystość i jednolitość oferty. Na dziś ten warunek nie jest spełniony.

Każdy bank ma swój pomysł na konstrukcję oferty, co widać z porównania przygotowywanego przez nas i na bieżąco aktualizowanego. Zauważamy wielość wzorców umownych i niepewność klientów dotyczącą skutków ekonomicznych i prawnych. Wydaje się, że jest to właściwy moment, żeby uregulować tę kwestię ustawowo

- uważa Rzecznik Finansowy

Mariusz Golecki podkreślił w komunikacie, że w wielu krajach europejskich kwestię wakacji kredytowych uregulowano prawnie. Podał przykład Austrii, w której w połowie marca wprowadzono regulację umożliwiającą odroczenie płatności wynikających z kredytu. Chodzi o odroczenie spłaty kapitału, odsetek i innych płatności wynikających z umowy o kredyt należnych w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 r. Regulacja dotyczy m.in. kredytów mieszkaniowych, konsumenckich, samochodowych. Z odroczenia może skorzystać każdy kto utracił przychody na skutek COVID-19.

Są też inne modele i możliwości, które obecnie analizujemy wspólnie z zagranicznymi ekspertami i o których będziemy informowali na naszej stronie internetowej – podsumował Golecki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP