Zamknij

Wakacje bez telefonu? Połowa zatrudnionych pracuje podczas urlopu

20.07.2021 11:03
Wakacje bez telefonu? Połowa zatrudnionych pracuje podczas urlopu
fot. EAST NEWS

Ponad połowie badanych pracowników zdarza się odbierać służbowe telefony na urlopie, a na maile odpisuje 43 proc. badanych. Najczęściej zdarza się to pracownikom z wyższym wykształceniem.

Wakacje to czas odpoczynku od pracy, szefa, współpracowników i biznesu. Przynajmniej w teorii. Tymczasem okazuje się, że ponad połowa pracowników odbiera telefony służbowe podczas urlopu wypoczynkowego.

Z badania 44. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad wynika, że aż 57 proc. pracowników przyznaje, że zdarza im się odbierać służbowe telefony na urlopie, 43 proc. odpisuje na służbowe maile.

Urlop bez telefonu? Ponad połowa pracowników odbiera połączenia w trakcie dnia wolnego

Urlop wypoczynkowy najczęściej planowany jest w firmach z wyprzedzeniem. Grupa 34 proc. ankietowanych pracowników zdradziła, że ma narzucony limit dni, które mogą wykorzystać w czasie wyjazdu. Za jednym razem biorą najczęściej od 10 do 15 dni.

A ile osób nie wykorzystuje do końca przysługującego im urlopu? W 2018 roku było to 54 proc., a w 2020 roku 50 proc. Średnio na kolejny okres przechodzi im 10 dni, mimo, że w związku z epidemią pracodawca mógł wysłać pracownika na zaległy urlop w wybranym przez siebie terminie.

Z jednej strony sytuacja epidemiologiczna nie sprzyjała planowaniu urlopów. Wygląda też na to, że w czasie pandemii pracownicy byli na tyle obciążeni pracą, że na odbiór zaległego urlopu brakowało czasu 

Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska

Z raportu wynika, że 45 proc. ankietowanych pracuje w stałych godzinach. W systemie zmianowym swoje obowiązki wykonuje 15 proc. badanych, a w zadaniowym – 15 proc. Natomiast tylko grupa 12 proc. świadczy pracę w systemie z ustaloną liczbą godzin w tygodniu według grafiku.

Badanie pokazało, że 78 proc. pracowników jest zadowolona z systemu pracy, w którym pracuje. Wśród niepracujących zmianowo ponad połowa (56 proc.) nie byłaby zadowolona ze zmiany systemu na zmianowy. Do zmiany na system zmianowy największą zachętą byłoby wyższe wynagrodzenie (42 proc.) oraz dodatkowe comiesięczne premie (39 proc.).

RadioZET.pl/PAP