Zamknij

Wakacje 2021. Porównanie cen noclegów

24.06.2021 15:47
Wakacje 2021. Porównanie cen noclegów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Czy lockdown wpłynął na podniesienie cen noclegów w popularnych kurortach? Sprawdzamy, jak kształtują się średnie koszty wynajmu miejsca noclegowego w lipcu 2021 i w poprzednich latach, na podstawie stawek zamieszczonych w portalu nocowanie.pl.

Lockdown sprawił, że przez wiele miesięcy podróżowanie było utrudnione, a okresowo nawet niemożliwe. Reżim sanitarny, odwołane loty, zamknięte hotele powodowały, że turyści pozostawali w domach.

Wakacje przyszło więc wielu osobom spędzić w kraju. Część przedsiębiorców z branży turystycznej, chcąc odrobić straty, podnosiła ceny za noclegi. Był moment, że wzrosły nawet o 70 proc.  A jak jest teraz?

Ceny noclegów w wakacje 2021

Ceny noclegów w miejscowościach wypoczynkowych w latach 2019, 2020 i 2021 przeanalizował portal nocowanie.pl. Mimo nadal aktywnego wirusa SARS-CoV-2, Polacy chętnie planują letni wyjazd. W większości nadmorskich miejscowości trudno znaleźć wolne pokoje.

Polscy turyści najchętniej rezerwują noclegi na terenie Sarbinowa, Władysławowa, Łeby i Krynicy Morskiej. Rozpiętość cen, które trzeba zapłacić za nocleg jest duża. Od 45 do nawet 90 zł. Na ostateczny koszt ma wpływ lokalizacja, kategoria obiektu noclegowego oraz dodatkowe atrakcje i udogodnienia. Po przeanalizowaniu kwot w najpopularniejszych polskich miejscowościach do letniego wypoczynku, widać że ceny poszły w górę minimum o kilka złotych.

Zestawienie cen noclegów w portalu nocowanie.pl
fot. Zestawienie cen noclegów w portalu nocowanie.pl

Z danych portalu nocowanie.pl wynika, że kategoria wybranego obiektu noclegowego może obniżyć koszt wypoczynku:

  • Hotele, oferują turystom większy pakiet usług, np. noclegi ze śniadaniem czy możliwość korzystania ze strefy odnowy biologicznej. Średnia cena noclegu w hotelu nad morzem to koszt 148 zł, natomiast w górach - 152 zł. Na ostateczną stawkę wpływa także standard hotelu, czyli liczba gwiazdek, jaką posiada.
  • Pensjonaty stanowią bardziej kameralną alternatywę dla noclegu w hotelu. Również można tam liczyć na dodatkowe usługi, jak na przykład wyżywienie. Średni koszt noclegu w pensjonacie, zarówno nad morzem, jak też w górach, oscyluje w granicach 65 zł od osoby.
  • Domki drugi rok z rzędu biją rekordy popularności i są najchętniej rezerwowaną kategorią obiektów noclegowych. W przeliczeniu na osobę, średnia cena noclegu wynosi 46 zł nad morzem i 64 zł w górach. Trzeba przy tym zaznaczyć, że na ostateczny koszt wpływa między innymi liczba osób, jaka może nocować w domku.
  • Apartamenty traktowane są jako bardziej komfortowa wersja noclegów w domkach. To prawdziwe urlopowe mieszkania, które zapewniają gościom wszelkie potrzebne wygody. Średni koszt noclegu w apartamencie jest też wyższy niż w domku. Nad morzem wynosi 85 zł, natomiast w górach około 76 zł.
  • Kwatery i pokoje wybierają osoby, którym zależy na budżetowym wypoczynku. Średnia cena noclegu w pokoju gościnnym w górach i nad morzem wynosi około 50 zł.
  • Agroturystyka to kolejna kategoria obiektów noclegowych, która w ostatnich miesiącach zyskała na popularności. Turyści cenią gospodarstwa agroturystyczne za niekrępującą atmosferę i możliwość wypoczynku blisko natury. Średnia cena noclegu w agroturystyce to ok. 30 zł.

RadioZET.pl/nocowanie.pl