Zamknij

Będą rządowe gwarancje zwrotów za nieodbyte wycieczki

29.06.2020 09:33
Wakacje 2020. Będą gwarancje zwrotów za niedobyte wycieczki
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Touroperatorzy otrzymają gwarancje finansowe od rządu na zwrot dla klientów za wycieczki, które nie doszły do skutku z powodu pandemii - zapowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Bon turystyczny 500 plus, który mają otrzymać polskie rodziny na każde dziecko, to nie jedyne narzędzie pomocowe dla polskiej turystyki, jakie szykuje rządu PiS-u. Wicepremier Jadwiga Emilewicz w rozmowie z PAP zdradziła szczegóły przygotowywanego planu wsparcia dla branży turystycznej.

- Zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę bon turystyczny to nie jest ostatnie słowo skierowane do branży – wskazała Emilewicz. Resort przygotowuje m.in. gwarantowane przez Skarb Państwa rozwiązanie, które ma ułatwić touroperatorom zwroty klientom za wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii.

Zwroty za wycieczki. Będą rządowe gwarancje

- Chcemy zdążyć z tym pakietem przed wrześniem (...) mija wtedy czas gwarantowanych touroperatorom 180 dni na zwrot wpłaconych zaliczek dla klientów – wyjaśniła. Początek jesieni będzie zatem – dodała - krytycznym okresem dla firm turystycznych, które będą musiały zwracać klientom pieniądze za przedpłacone przed marcem wycieczki, które nie doszły do skutku.

Zobacz także

Dla wielu touroperatorów to wyzwanie finansowe nie do pokonania. We wrześniu przypada również termin odnawiania gwarancji ubezpieczeniowych przez biura podróży. Nałożenie tych terminów spowoduje dla wielu przedsiębiorców poważne kłopoty w płynności finansowej

Jadwiga Emilewicz

Dlatego resort rozwoju, wspólnie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE S.A.), Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, przygotowuje „instrument wsparcia, który ułatwi zwroty tak, aby firmy przetrwały na rynku” – zapowiedziała Emilewicz. - Będą to zwroty gwarantowane przez Skarb Państwa - wskazała.

Będzie to specjalny pakiet, który będziemy chcieli notyfikować w Komisji Europejskiej

Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Rozwoju jest w stałym kontakcie z branżą i stara się dostosowywać swoje działania do aktualnej sytuacji. Systematycznie odbywają się konsultacje możliwych do zastosowania rozwiązań.

Zobacz także

Dodatkowo prowadzimy prace analityczne, jeśli chodzi o rozwiązania dla najmniejszych podmiotów działających w branży – przewodników, pilotów, agentów wycieczek, którzy z powodu pandemii musieli zawiesić działalność

Jadwiga Emilewicz

Minister wyjaśniła, że w pakiecie znajdą się rozwiązania dotyczące takich kwestii, jak ubezpieczenia społeczne czy postojowe. Szczegóły rozwiązań są przygotowywane w oparciu o analizę potrzeb branży.

Bon turystyczny, nad którym trwają obecnie prace w parlamencie nie jest zatem naszym ostatnim słowem skierowanym do branży turystycznej. W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad kolejnymi instrumentami wsparcia

Jadwiga Emilewicz

RadioZET.pl/PAP