Zamknij

Nigeryjka nie zostanie szefową WTO. Dlaczego?

29.10.2020 17:13
WTO może po raz pierwszy kierować kobieta. Nigeryjka zablokowana
fot. WTO/Jay Louvion/CC BY-SA 2.0

Ngozi Okonjo-Iweali, nigeryjska ekonomistka, została wysunięta jako kandydatka na nową szefową Światowej Organizacji Handlu (WTO). Poparła ją grupa ambasadorów najważniejszych państw członkowskich. Jednak bez poparcia USA.

WTO, czyli główna organizacja dążąca do liberalizacji przepisów dotyczących wymiany handlowej na świecie, nie ma szefa. We wrześniu niespodziewanie z tego stanowiska ustąpił Roberto Azevedo.

Trwa poszukiwanie jego następcy lub następczyni. Rzecznik WTO poinformował mimo to, że kandydatura Okonjo-Iweali zostanie 9 listopada poddana pod głosowanie Rady Generalnej, a do tego czasu będą trwały zabiegi o pozyskanie poparcia dla Nigeryjki.

USA nie zgadzają się na nominację Nigeryjki

Szef WTO musi zostać wybrany jednogłośnie, toteż aby zostać dyrektor generalną tej instytucji, Okonjo-Iweala potrzebowałaby poparcia wszystkich 164 państw członkowskich.

Zobacz także

W poniedziałek źródła unijne podały, że Unia popiera kandydaturę Okonjo-Iweali. Według unijnych urzędników Wspólnota uważa, że Okonjo-Iweala będzie zdecydowanie działać na rzecz multilateralizmu w czasie, w którym od tej koncepcji stara się odejść administracja prezydenta USA Donalda Trumpa. Poparcie Nigeryjki ma być też wyraźnym sygnałem zaufania UE do Afryki.

Zobacz także

Poza Nigeryjką w finałowej fazie konkursu na stanowisko dyrektora generalnego WTO znalazła się minister ds. handlu Korei Południowej Ju Miung-Hi.

66-letna Okonjo-Iweala, była minister finansów i spraw zagranicznych Nigerii, jest ekonomistką i specjalistką ds. rozwojowych. Pełni funkcję prezesa zarządu globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI. Jest zwolenniczką odgrywania przez WTO aktywnej roli w pomaganiu biedniejszym krajom w dostępie do leków i szczepionek przeciw koronawirusowi.

Roberto Azevedo, obecny dyrektor generalny WTO, zapowiedział w maju odejście ze stanowiska z końcem sierpnia, czyli rok przed upływem kadencji.

Zobacz także

Światowa Organizacja Handlu przechodzi kryzys i jest surowo krytykowana przez Trumpa, który zarzuca jej antyamerykańskie nastawienie. Waszyngton mocno naciskał na znaczące zmiany w samej organizacji i wzywał Azevedo do "aktualizacji" jej działań.

Organ Apelacyjny WTO stracił w minionym roku możność rozstrzygania sporów handlowych, ponieważ od 2017 roku USA blokują nowe nominacje jego sędziów. UE tworzy zatem z niektórymi krajami tymczasowy mechanizm rozwiązywania sporów handlowych.

RadioZET.pl/PAP