Zamknij

Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y w sprawie WOŚP

09.01.2020 15:42
WOŚP 2020. Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y. Chcą wyłudzić dane osobowe
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Dostałeś wiadomość SMS w sprawie wpłaty na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (WOŚP)? Zawarty w niej link może prowadzić do złośliwej strony, przez którą hakerzy zdobywają dane klientów banków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Cashless.pl, o zagrożeniu poinformowała spółka CyberRescue, w którą zainwestował mBank - jeden z głównych partnerów WOŚP.

Zbliżająca się 28. edycja jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce, stała się również okazją dla cyberprzestępców, którzy chcą wyłudzić dane do klientów banków i właścicieli telefonów.

Zobacz także

Jak może wyglądać próba oszustwa?

Abonenci mogą otrzymać SMS-y, w treści których znajduje się link zewnętrzny. Prowadzi on do fałszywej strony internetowej, która do złudzenia przypomina witrynę pośrednika płatności internetowej.

Wymaga ona podania danych niezbędnych do wykonania fałszywej transakcji np. loginy i hasło do bankowości internetowej oraz numery kart płatniczych.

Według CyberRescue w rezultacie przestępcy mogą uzyskać dostęp do kont bankowy. Zdobyte dane oszuści mogą wykorzystać do naciągania na płatne usługi abonamentowe czy usługi SMS Premium.

Zobacz także

Portal przypomniał, że wykorzystywanie stron pośredników płatności internetowych, takich jak Dotpay czy PayU, to proceder używany przez przestępców w sieci. Były również przypadku podsyłania linków do fałszywych stron np. przez media społecznościowe.

28. finał WOŚP, którego partnerem jest Radio ZET, odbędzie się 12 stycznia w całej Polsce i poza granicami kraju. 

Pieniądze będą zbierane na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej. Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP zbierano na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W 2018 roku padł rekord zbiórki - 176 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Cashless.pl