Zamknij

WHO bez finansowania z USA. Trump: mogli zapobiec pandemii

15.04.2020 09:36
WHO bez finansowania z USA. Prezydent Donald Trump zdecydował
fot. PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o zawieszeniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował tę decyzję. - To nie jest czas na zmniejszanie zasobów WHO, ani jakiejkolwiek innej organizacji humanitarnej walczącej z wirusem - oświadczył.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Amerykański prezydent ogłosił, że USA wstrzymają wpłacanie składek na WHO, do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa".

Prezydent USA zarzucił Światowej Organizacji Zdrowia, która jest agendą ONZ, że "jej liczne błędy przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci".

Zdaniem Trumpa niewłaściwe działania WHO i jej zaufanie wobec danych podawanych przez chińskie władze sprawiły, że sytuacja dramatycznie się pogorszyła a koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat. Amerykański przywódca powtórzył, że ma szczególnie za złe WHO, że skrytykowała jego decyzję zamknięcia przed Chińczykami granicy na początku epidemii.

Prezydent USA wyraził także przekonanie, że gdyby WHO działała szybciej i bardziej zdecydowanie ofiar śmiertelnych koronawirusa byłoby znaczniej mniej, a sama epidemia ograniczyłaby się do miejsca, z którego rozprzestrzeniła się na świat.

Z decyzją Trumpa zdecydowanie się nie zgodził się sekretarz generalny ONZ.

"Teraz jest czas na jedność i współpracę międzynarodowej społeczności, by powstrzymać tego wirusa i jego przerażające skutki" - podkreślił w swym oświadczeniu Antonio Guterres.

Jak długo potrwa pandemia koronawirusa?

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała we wtorek, że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem. WHO i Światowy Program Żywnościowy (WFP) dostarczyły sprzęt medyczny i środki ochronne do Afryki.

W Europie sytuacja jest "mieszana", widać pewne spowolnienie zakażeń w niektórych krajach, ale w Wielkiej Brytanii i Turcji liczba osób zainfekowanych rośnie - powiedziała Harris.

Na razie 90 procent infekcji (na świecie - przyp. red.) ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń

Margaret Harris

Jak dodała, nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za 12 miesięcy lub później.

- WHO i WFP w ramach pierwszego "lotu solidarnościowego" dostarczyły do stolicy Etiopii, Addis Abeby, 1 mln masek, gogli, kombinezonów i innych środków ochronnych oraz respiratory, które trafią następnie do Sudanu, Erytrei, Somalii, Tanzanii i Dżibuti - poinformowała rzeczniczka WFP Elisabeth Byrs podczas briefingu w Genewie zorganizowanego razem z WHO.

- Z tych pięciu (krajów - przyp. red.) środki te zostaną rozesłane do tak wielu krajów (Afryki), jak to będzie możliwe - dodała Byrs.

Według danych Johns Hopkins University (JHU), na całym świecie zanotowano 1 982 939 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2, z czego 126 761 zmarło z powodu choroby Covid-19 (stan na poranek 15 kwietnia).

RadioZET.pl/PAP