Zamknij

Duży awans Polski w zestawieniu państw, w których żyje i pracuje się najlepiej

09.07.2019 10:45
W tych krajach żyje się i pracuje najlepiej. Duży awans Polski. HSBC Expat Annual League Table
fot. Bobex-73/Shutterstock (ilustracyjne)

Polska awansowała o 10 miejsc na 13. pozycję w rankingu krajów, gdzie najlepiej się żyje, zakłada rodziny i pracuje. W pierwszej trójce zestawienia HSBC Expat Annual League Table znalazły się Szwajcaria, Singapur i Kanada.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Polska awansowała o 10 pozycji od ubiegłego roku, zajmując 13. miejsce wśród destynacji ekspatów - specjalistów, którzy opuścili ojczyznę, by podjąć pracę za granicą.

Nasz kraj był wskazywany jako dobre miejsce do życia ze względu na: "możliwość realizacji aspiracji w zakresie rozwoju kariery, doskonalenia umiejętności prywatnych i zawodowych", a także osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym (work/life balance).

"Warunki ekonomiczne w Polsce pozwalają na dynamiczny rozwój i awans zawodowy tzw. ekspatów, którzy wnoszą wartość dodaną do naszej gospodarki" - zaznaczył na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

Do wyników rankingu na Twitterze odniosła się Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

"Dobre wiadomości - zmiana zwrotu w wektorze "emigracja". W rankingu HSBC Expat Polska awansowała o 10 pozycji, zajmując 13. miejsce wśród celu ekspatów. Była wskazywana jako dobre miejsce ze względu na możliwość rozwoju kariery, doskonalenia umiejętności prywatnych i zawodowych" - napiasała.

Gdzie żyje się i pracuje najlepiej?

Zestawienie wygrała Szwajcaria.

82 proc. badanych, którzy przeprowadzili się do tego kraju deklaruje, że od czasu przeprowadzki poprawiła się ich jakość życia. 72 proc. uważa, że otoczenie jest czystsze i atrakcyjniejsze niż w ich ojczyźnie, a 42 proc. czuje się fizycznie zdrowiej.

"Wysoka jakość życia i konkurencyjne wynagrodzenie oraz atrakcyjne otoczenie umożliwiły Szwajcarii awans z 8. miejsca w ubiegłym roku. Singapur, który przez cztery lata z rzędu zajmował pierwsze miejsce, uplasował się na drugiej pozycji" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie dotyczącym rankingu.

Zobacz także

Singapur, który zajął drugie miejsce w zestawieniu, jest najlepszym miejscem na świecie dla osób przeprowadzających się z dziećmi, zaś trzecia na podium Kanada jest uważana za drugie po Turcji "najbardziej przyjazne miejsce na świecie dla zagranicznych gości".

Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce uplasowały się: Hiszpania, Nowa Zelandia, Australia, Turcja, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam.

Doroczny ranking HSBC Expat został zrealizowany przez YouGov na zlecenie HSBC i dotyczył różnych aspektów życia i pracy poza krajem pochodzenia (np. warunków wychowywania dzieci, wynagrodzenia czy łatwości aklimatyzacji). W tegorocznym badaniu uczestniczyło 18059 ekspatów z całego świata.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP