Zamknij

Niskie płace i mały prestiż. W szkołach brakuje katechetów

25.10.2019 13:32
W szkołach brakuje katechetów
fot. Shutterstock/Grzegorz Zdziarski (ilustracyjne)

W niektórych szkołach lekcje religii jeszcze się nie zaczęły. I to nie dlatego, że uczniowie wypisali się z zajęć. Brakuje chętnych do pracy katechetów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Niskie płace i ranga przedmiotu to, jak podaje „Gazeta Wyborcza”, główne powody, dla których katechetów ubywa. Z danych Katolickiej Agencji Informacyjnej wynika, że w roku szkolnym 2008/09 było ich 32 096, a w 2017/18 o ponad 2 tysiące mniej.

Zajęcia religii mogą prowadzić zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. Jednak coraz więcej katechetów odchodzi na emeryturę, a młodzi nie są zainteresowani podjęciem takiej pracy. Gazeta, powołując się na dane z raportu „Przewodnika katolickiego”, pisze, że odejście z zawodu przed osiągnięciem wieku emerytalnego rozważa 47 procent nauczycieli religii. To problem dla szkół, które nie mogą uzupełnić kadry. 

Do dziś nie znaleźliśmy katechety, więc lekcje religii się nie zaczęły. Te godziny wypełniają własnym programem nauczyciele pracujący na zastępstwach. Taka sytuacja niepokoi jednak rodziców dzieci z klas komunijnych.

– mówi Maria Rudnicka, dyrektorka podstawówki w Gdańsku dla dziennika.

Zgodnie z szacunkami kuratoriów wojewódzkich jeszcze w pierwszej połowie października w całym kraju brakowało katechetów do prowadzenia 300 godzin zajęć – najwięcej na Mazowszu i w Małopolsce. Jednym z powodów problemu luk kadrowych są niskie płace.

Ile zarabia katecheta?

Na pensje katechetów MEN co roku przeznacza 1,4 mld zł (pensje pozostałych nauczycieli pokrywa samorząd) – przypomina gazeta.

Zobacz także

„W Słupsku nauczyciele religii niemal od razu zarabiają średnio ok. 3,7 tys. zł brutto, czyli tyle, ile nauczyciel mianowany po pięciu latach pracy” – czytamy w „Wyborczej”.
Gazeta powołuje się też na dane z „Przewodnika katolickiego”, z których wynika, że aż 79 procent katechetów nie otrzymuje dodatkowych pieniędzy za ponadprogramowe obowiązki w parafii, np. przygotowanie dzieci do komunii i wyjazdy na pielgrzymki.

Zobacz także

Nagonka na Kościół i problem z religijnością uczniów

Katecheci skarżą się też na brak szacunku uczniów do nauki religii w szkole, postępującą sekularyzacją oraz „nagonką na Kościół”. W „Przewodniku katolickim” wskazano, że ponad 57 procent badanych nauczycieli religii przyznaje, że mają trudniejszą pracę niż inni nauczyciele. Co czwarty katecheta stwierdza, że skandale pedofilskie, problemy „Szlachetnej paczki” i premiera filmu „Kler” zmieniły podejście uczniów do katechety i religii.

Zobacz także

„Wyborcza” powołuje się także na swój sondaż. Wynika z niego, że nauczania religii chce 49 procent ankietowanych, 39 procent wolałoby, aby zajęcia katechezy zniknęły ze szkół. Z badań CBOS wynika, że w większych miastach tylko co drugi uczeń uczęszcza na religię.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”