Zamknij

W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła

Olga Papiernik
07.02.2018 09:32
W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła
fot. Rafal Oleksiewicz/East News

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,9% w styczniu 2018 r. wobec 6,6% w poprzednim miesiącu, szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy, wynika z wypowiedzi szefowej resortu Elżbiety Rafalskiej.  

Zobacz także

Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła o 0,3 pkt proc. [do 6,9%], zaś liczba bezrobotnych wyniosła 1,134 mln  i wzrosła o 52,9 tys. - powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

- Wzrost bezrobocia w styczniu nie jest niczym nowym, wynika m. in. z zakończenia prac sezonowych.  Jest to charakterystyczne w miesiącach zimowych. Musimy też pamiętać, że to jest ten okres, w którym kończą się formy aktywizacji osób bezrobotnych - podkreśliła minister. Dodała, że był to najlepszy styczniowy wynik od 1992 r.

W projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4% na koniec 2018 r.

Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych do UP sięgnęła 144,5 tys. w I

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu br. wyniosła 144,5 tys., poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Cieszy nas wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2018 roku. Wyniosła ona 144,5 tys. - powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

Resort podał, że wzrost liczby wolnych miejsc pracy w styczniu 2018 roku, w porównaniu do grudnia 2017, odnotowano we wszystkich województwach i wyniósł on od 7,1 proc. (o 0,3 tys. ofert) w województwie lubelskim do 91,5 proc. (o 3,7 tys. ofert) w województwie zachodniopomorskim. Poza województwem zachodniopomorskim aż w 7 województwach (kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) wzrost liczby ofert w stosunku poprzedniego miesiąca był większy niż 50 proc.

Rafalska podkreśliła, że w trzech województwach zanotowano dwucyfrowe bezrobocie: w warmińsko-mazurskim było to 12,3 proc., kujawsko-pomorskim - 10,4 proc., podkarpackim - 10,1. Ministerstwo zaznaczyło, że wzrost stopy bezrobocia w styczniu 2018 roku, w porównaniu do stanu grudnia wystąpił we wszystkich województwach i zamykał się w przedziale od 0,2 do 0,6 punktu procentowego. Najsłabszy wzrost natężenia bezrobocia odnotowano w województwach: małopolskim, śląskim i wielkopolskim (o 0,2 punktu), najsilniejszy w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (o 0,6 punktu).

ISBnews/PAP/OP