Zamknij

Towary i usługi drożeją

Olga Papiernik
15.05.2018 10:40
sklep
fot. Clark Young on Unsplash

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. wzrosły rdr o 1,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.- podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej GUS podał w szacunku flash, że w kwietniu ceny rdr wzrosły o 1,6 proc., a mdm wzrosły o 0,5 proc.

cpi

PKB w I kw. '18 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr vs konsensus 4,8 proc. i vs 4,9 proc. w IV kw. '17 - flash szacunek GUS.

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rdr oraz wzrósł o 1,6 proc. kdk wobec wzrostu w IV kw. 2017 roku na poziomie 4,9 proc. rdr - wynika z flash szacunku GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w I kwartale gospodarka urosła o 4,8 proc. rdr.

- Na wynik PKB w I kwartale mocny wpływ miała produkcja budowlano-montażowa - oceniła dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach.

- W I kw. można mówić o zdecydowanej poprawie sytuacji w budownictwie. Oceniamy pozytywny wpływ produkcji budowlanej montażowej na PKB w I kw., który może przekroczyć wpływ tej produkcji (na PKB - PAP) w całym 2017 r. Szacujemy, że sprzedaż produkcji w I kw. była wyższa realnie o ponad 26 proc. wobec analogicznego kwartału ubiegłego roku - powiedziała.

- Jeśli chodzi o przemysł, to pozytywny wpływ przemysłu na PKB będzie oscylował wokół poziomu wpływu notowanego w całym 2017 r. - dodała.

Jeznach powiedziała, że wyższy rdr był też wpływ handlu na PKB.

- W pierwszym kwartale oceniamy nieznacznie wyższy rdr wpływ tego (handel - PAP) segmentu na PKB. Z kolei niżej niż przed rokiem ocenimy pozytywny wpływ usług transportowym - powiedziała.

PAP Biznes/OP