Zamknij

W których krajach preferowane jest płacenie gotówką, a w których kartą?

Olga Papiernik
28.04.2018 09:36
pieniadze w reku
fot. Sharon McCutcheon on Unsplash

Liderem płatności bezgotówkowych jest Skandynawia. W Szwecji bank narodowy planuje wyeliminowanie gotówki do 2030 r. Odmienne są przyzwyczajenia Niemców i Francuzów. A co wybierają Polacy?

- Podróżując po Norwegii trudno nam będzie spotkać osoby płacące w sklepach gotówką - mówi  Tomasz Pol, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium. - W tym kraju tylko 10 proc. obywateli preferuje gotówkę jako formę płatności.

Poszukując skrajności: zupełnie inne przyzwyczajenia mają Niemcy, tam 8 na 10 transakcji w sklepach czy punktach usługowych to płatności gotówkowe. W portfelu statystycznego Niemca jest trzy razy więcej gotówki niż u Francuza.

- Polska nie wygląda jeszcze imponująco pod tym względem. Jedynie ok. 30 proc. transakcji realizujemy bezgotówkowo - komentuje dyr. Tomasz Pol.  

Jednak to będzie się szybko zmieniać. W badaniu #finanseprzyszlosci, przeprowadzonym na zlecenie Banku Millennium, 38 proc. badanych deklaruje, że w Polsce nigdy nie zniknie gotówka - sądzi tak więcej mężczyzn niż kobiet. 17 proc. twierdzi, że z gotówką pożegna się w ciągu najbliższych 20 lat.

Najchętniej wybieranym sposobem płatności teraz i w perspektywie 10 lat pozostaje plastikowa karta płatnicza – chce nią płacić ponad 50 proc. Polaków. Gotówką w 2018 r. najchętniej płaciłaby blisko co piąta badana osoba, natomiast za dziesięć lat wybiera ją już tylko 13 proc. respondentów. Płacenie telefonem bądź BLIKiem w telefonie będzie w 2028 r. popularniejsze niż płacenie gotówką.  

MarketNews24/OP