Zamknij

W których branżach zarabia się najwięcej? Oto najlepsza piątka

10.05.2021 14:14
W tych branżach zarabia się najwięcej
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Masowe zwolnienia, cięcia pensji, kryzys? Są branże, dla których pandemiczny czas nie oznaczał spadku obrotów. Analitycy wskazali na sektory, w których wciąż można dobrze zarobić.

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w minionym, pandemicznym roku wyniosło ponad 5,1 tys. zł brutto – podaje agencja Personnel Service.

Podczas gdy wiele firm walczących o przetrwanie zwalniało pracowników i obcinało pensje, te sektory zyskiwały na popularności i pozwały zarobić znacznie więcej, niż średnia krajowa.

Zarobki w najbardziej dochodowych branżach

Choć przez pandemie tysiące osób zmuszonych było znaleźć nowe zatrudnienie, a niejedna pensja została zmniejszona, to statystycznie rzecz biorąc, średnie wynagrodzenie w gospodarce wzrosło. W 2020 roku zarabialiśmy o 5 proc. więcej w skali roku a średnia płaca wyniosła 5,1 tys. zł brutto – podaje Personnel Service.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego zawyżali przedstawiciele branż, które wydają się odporne na pandemie. Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie najlepiej zarabiających oraz najwięcej zatrudniających sektorów w 2020 roku.

Najwyższe pensje w minionym roku oferowali pracodawcy z sektora informacji i komunikacji. Chodzi m.in. o działalność w zakresie technologii informatycznych czy przetwarzanie danych. Przeciętne miesięczne zarobki? 9,2 tys. zł brutto.

Drugie miejsce pod względem zarobków zajmuje działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo. W tych branżach zarobki przekraczały 8,6 tys. zł. Wysokie miejsce w rankingu zarobków zajmuje też dział wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną,  gaz, parę wodną i gorącą wodę – tutaj miesięczne zarobki kształtowały się na poziomie 8,2 tys. zł. brutto. Piątkę zamyka działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie przeciętnie w 2020 roku pensje wynosiły 7,6 tys. zł.

Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service wskazuje, że wzrost popularności i pensji w zawodach związanych z IT nie jest zaskoczeniem.- W czasie pandemii uwypukliły się dodatkowe zalety, jak choćby możliwość pracy zdalnej. Najwyższy notowany wzrost w skali roku napędził też ułatwiony proces rekrutacji, którą można przeprowadzać całkowicie online – dodał ekspert.

Personnel Service powołując się na dane GUS wskazał także na sektory, w których zatrudnienie w okresie pandemii wzrosło w największym stopniu. Numer jeden to sekcja  „przetwórstwo przemysłowe”. Sektor ten w 2020 roku zatrudniał ponad 2,42 mln osób, z czego prawie 98 proc., w sektorze prywatnym. Ofert pracy przybyło też w handlu. Dodatkowe restrykcje w sklepach i wydłużone godziny pracy marketów wiązały się często z potrzebą zatrudnienia nowych sprzedawców. Pracy nie brakowało także dla mechaników samochodowych.

- Produkcja przemysłowa rośnie z rekordową dynamiką, a to może napędzić powstawanie nowych miejsc pracy w tym sektorze, choć należy też się spodziewać rosnącego stopnia automatyzacji w wielu firmach– podsumował Krzysztof Inglot.

RadioZET.pl/Personnel Service