Zamknij

W kościele, na bazarze i u szewca zapłacimy kartą? Polacy odchodzą od gotówki

17.08.2021 17:31
Polacy chcą częściej płacić kartą
fot. Sputnik/EAST NEWS

Polacy chcieliby płacić kartą nie tylko w sklepach – wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa. Od gotówki chętnie odeszliby także na bazarach czy nawet przy opłacaniu publicznej toalety.

Gotówka traci popularność. Wciąż jest to jednak główny środek płatności na targowiskach, u szewca, krawca, w zakładach samochodowych, czy w niektórych, głównie mniejszych sklepach.

Z raportu Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że Polacy najchętniej i w takich miejscach porzuciliby papierowy pieniądz.

Na targowisku zapłacimy kartą? Gotówka odchodzi do lamusa

Prawie połowa Polaków chciałaby móc płacić bezgotówkowo na pobliskim bazarku. Polacy chcieliby także płacić w ten sposób za usługi krawieckie, szewskie, naprawy samochodów czy fryzjerskie – wynika z opublikowanych rezultatów badania Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Jak czytamy w komunikacie fundacji, „dla konsumentów ważne są zlokalizowane blisko domu sklepy oraz punkty usługowe, w których można płacić kartą”.

W których miejscach wciąż króluje gotówka, którą Polacy zamieniliby na płatności zbliżeniowe kartą lub telefonem? 48 proc.  konsumentów chce płacić bezgotówkowo na pobliskim bazarku, gdzie zwykle kupuje produkty spożywcze takie jak warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, czy wędliny, często od polskich, lokalnych producentów.

„Duża liczba respondentów zwróciła uwagę na brak możliwości płacenia kartą w publicznych toaletach (41 proc.), w których zwykle potrzebny jest bilon” – napisano w komunikacie fundacji.

Polakom wciąż brakuje możliwości opłacania kartą usług szewca, krawca, czy fryzjera. Jedna trzecia ankietowanych chciałaby także płacić bezgotówkowo w komunikacji miejskiej, urzędach, warsztatach samochodowych, a nawet w kościołach.

 - Mówiąc o białych plamach w płatnościach bezgotówkowych zwykle mamy na myśli ujęcie geograficzne. Natomiast, białe plamy związane są też z poszczególnymi branżami czy usługami tradycyjnie kojarzonymi praktycznie wyłączenie z płatnością gotówką – podsumowała prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Grażyna Ciurzyńska.

RadioZET.pl/PAP(Marek Siudaj)